Československo 1918 – poslední pogrom – osudové osmičky

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se věnuje poslednímu pogromu v českých zemích, který proběhl v Holešově na začátku prosince roku 1918.

Aktivita IWitness je určena žákům 8.-9. tříd ZŠ a žákům 3.-4. tříd víceletých gymnázií. Jejím absolvováním žáci / žákyně pochopí důsledky nevymahatelnosti práva krátce po založení Československé republiky v roce 1918. Rozvinou své digitální, čtenářské dovednosti i občanskou kompetenci pomocí analýzy, interpretace klipu vzpomínek pamětníka, a zformulují tak vlastní názor.

Úvodní stránku aktivity "Československo 1918 – poslední pogrom – osudové osmičky" naleznete ZDE
Kliknutím na tlačítko Action a následným kliknutím na PDF "Československo 1819" a klip s názvem "Kurt Gregor 1918" spustíte stažení pracovního listu a krátkého klipu se vzpomínkou pamětníka do vašeho počítače.

Autor: Marcel Mahdal
Název aktivity: Československo 1918 – poslední pogrom – osudové osmičky
Typ aktivity: Mini Lesson
Jazyk: český
Potřebný čas: 30 minut

Využívá svědectví pamětníků, kteří přežili holocaust z databáze Archivu vizuální historie (VHA) spravovaný Univerzitou Jižní Kalifornie Shoah Foundation (USC SF). S vývojem vzdělávací aktivity s didaktickou stránkou mentorovala Andrea Szónyi ze Zachor Foundation z Budapešti a po odborné stránce lektoroval Martin Šmok - Senior International Program Consultant USC SF. Aktivita využívá digitalizované archivní dokumenty dostupné na www.moderni-dejiny.cz Autor aktivity je středoškolský učitel dějepisu a člen spolku PANT.

IWitness je e-learningová platforma nabízející možnost interaktivní střihové práce s více než 1000 filmových interview s plným minutovám indexem a databázemi fotografií a dokumentů. Jde o výborný nástroj k výuce mediální a digitální gramornosti. V anglickém prostředí platformy jsou ale k dispozici i aktivity v češtině. Umožňují práci s multimédii i využití digitálního prostoru ke komunikaci mezi studenty.

cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky