Demokracie v 21. století (zápisky z Letní školy 2021 + odkazy na lekce s tématem spojené)

Odkaz obsahuje linky na přednášky ze dne Demokracie v 21. století, který proběhl v rámci Letní školy. Můžete se poslechnout: Lenku Bradáčovou, Michala Bláhu nebo Ladislava Cabadu. Odkaz dále obsahuje linky na hotové lekce do hodin.

1) Lenka Bradáčová - Státní zastupitelství a jeho institucionální ukotvení - https://www.youtube.com/watch?v=1b4T3RADDrs

Státní zastupitelství jakožto nestranný, nezávislý, emancipovaný a hierarchicky uspořádaný orgán veřejné žaloby coby součást širší justice. Organizační členění, rozsah působnosti, odpovědnostní vztahy a nezbytná profesní etika. Mediální prezentace justice a důvěra veřejnosti.

Lekce:

a) K přednášce vznikla lekce přímo do hodin: https://www.obcankari.cz/edukacni-material-statni-zastupitelstvi-aneb-stala-se-vrazda-organy-cinne-v-trestnim-rizeni

b) Lekce k právu naleznete v naší publikaci k VOSKU, v kapitole PRÁVO: https://www.obcankari.cz/edukacni-material-ucebnice-vosk


2) Michal Bláha: Covid a eGov: Krize jako spouštěč technologického upgradu: https://www.youtube.com/watch?v=_rOpA8SE-d8

Krize na dřeň odhalila slabá místa českého státu. Jak se z nich poučit a co musíme udělat?

Michal Bláha: Od revoluce podniká. V roce 1997 spoluzaložil vyhledávač a portál Atlas.cz, který prodali v roce 2008.
Mezitím i poté založil či spoluzaložil řadu startupů a firem v České republice a Spojených státech. Od roku 2013 se aktivně zajímá o inovace, turnaround management, eGovernment, opendata a efektivitu státní správy. V roce 2016 vytvořil veřejně prospěšnou službu a neziskovku HlídačStátu.cz. Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejněprospěšný projekt roku 2016, jako nejlepší projekt roku 2017, v dalších letech na předních místech dalších katergorií, vyhrál Cenu Fondu Otakara Motejla a nejlepší Opendata aplikaci roku 2016 a 2017. Michal Bláha se v letech 2017 a 2018 umístil na druhém a třetím místě jako Osobnost roku, v roce 2020 jsem byl vyhlášen Osobností roku 2020. Od roku 2016, v rámci Hlídače Státu, aktivně lobuje za efektivní a zdigitalizovaný stát, od června 2018 do listopadu 2019 pomáhal s nastavením a prosazováním konceptu Digitální Česko pro Ministerstvo vnitra ČR.

Lekce:

Lekce nevznikala přímo k přednášce, ale má částečně související téma: https://www.obcankari.cz/edukacni-material-bez-ceho-nedam-ani-ranu-veda-technologie-v-dejinach (antropologický pohled na věc)


3) Ladislav Cabada: Středovýchodní Evropa jako laboratoř nových politických fenoménů? (online přenos): https://www.youtube.com/watch?v=aCsZHODyUkA


Maďarský politolog Attila Ágh označil postkomunistický areál jako zónu velké transformace, v níž po roce 1989 paralelně probíhalo či probíhá velké množství transformačních procesů. Vstupem do EU byly tyto komplikované procesy změn považovány za formálně uzavřené, nicméně vývoj v posledních desetiletí ukazuje na výrazné posuny ve vnímání finality demokratizace i evropeizace. Přednáška se zaměřuje na typické i specifické projevy nestability politických institucí a procesů ve středovýchodní Evropě. Prezentuje přitom tento region mj. jako laboratoř nových – či staronových – politických fenoménů.


doc. Ladislav Cabada vystudoval politologii na Univerzitě Karlově a Univerzitě v Lublani, působí jako prorektor a garant magisterského a doktorského programu Politologie na Metropolitní univerzitě Praha. V roce 2005 spoluzaložil mezinárodní odborný časopis Politics in Central Europe, jehož je šéfredaktorem. Zabývá se komparativní politologií středovýchodní Evropy, zejména politickými systémy, politickými aktéry volebními cykly a politickou kulturou.

 

Lekce:

Lekce nevznikaly přímo k přednášce, ale mají částečně související téma:

a) https://www.obcankari.cz/edukacni-material-politicke-strany

b) https://www.obcankari.cz/edukacni-material-volebni-pravo-od-16-let

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

PřílohaVelikost
Office presentation icon PPT k přednášce Lenky Bradáčové 113 KB
Letní škola
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky