Trestní právo

Přečtěte si krátkou kapitolu z knihy Ladislava Špačka Deset let s Václavem Havlem, která představuje odlišné pojetí trestního práva, než jaké máme u nás. V příloze se nachází odkazy na články z internetu na obdobné téma.

Saúdská Arábie
Z hlediska protokolu a odlišné etikety byla nejkurióznější zemí Saúdská Arábie (2001). Už jen popravy a běžný trest sekání rukou a zápěstí, u lokte nebo u ramene, podle míry provinění, jsou pro nás obtížně přijatelné nástroje trestního práva. Každoroční počet poprav, které se provádějí stětím mečem, se blíží stovce. Byl jsem se podívat v Rijádu, hlavním městě Saudské Arábie, na místo, kde kat provádí exekuce, a pak, při státní večeři jsem na to zavedl řeč. Mým hostitelům to bylo trochu nepříjemné, vědí, že my, Evropané, se na jejich tresty díváme s velkým nepochopením, a tak se snažili mě přesvědčit o nebývalém pokroku. Prý už to není tak jako dřív, že by na náměstí museli všichni. Dnes, zvláště ti bohatší, si mohou zaplatit u soudu jakýsi voucher, poukázku, s tím pak jdou do nemocnice na chirurgii a tam jim příslušnou část ruky pěkně sterilně, za užití všech výdobytků nejmodernější lékařské vědy, amputují.


Komentáře

Dobrý večer - všechny odkazy se jeví jako neexistující. Je chyba na mé straně?? :-) Díky,

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky