Umění, kultura a estetika

Vzdělávací balíček Írán (geopolitika, kultura a zkušenost - mezinárodní vztahy)

Milí učitelé,
představte si, že se chystáte na dobrodružství do země, kde historie a modernita tancují v rytmu tisíciletých tradic a kde každý kousek vypráví příběh. A ne, nemusíte balit kufry, ani vyhledávat nejbližší letenky. Vaše cesta začíná tady a teď, v pohodlí vaší třídy či obýváku, díky našemu vzdělávacímu balíčku o Íránu.

Írán – literatura – cenzura – exil

Lekce žáky provede zkráceně historií Íránu, se zaměřením na protesty. Představíme si umělce, kteří bojují se současným represivním režimem texty. Žáci se seznámí s podobou cenzury Íránu.

Celá lekce vychází ze skvělé přednášky Zuzany Kříhové:
Reflexe íránského exilu a literární cenzura v Islámské republice:
https://youtu.be/jQCz2812B1s
Téma se zaměřuje na dva specifické aspekty soudobé íránské literatury, jimiž jsou tvorba íránských autorů žijících v exilu a cenzura v současné íránské literatuře. V rámci tématu příspěvku prozkoumáme, jak se v literárních dílech íránských autorů žijících v zahraničí odrážejí témata jako vzdor proti represivnímu režimu, adaptace na nové prostředí, memoárová nostalgie. Zaměříme se i na tabuizovaná témata v moderní perské próze, za co jsou autoři v Íránu postihováni, jak funguje cenzurní mašinerie a jak se tvůrci a nakladatelé s touto realitou vyrovnávají.
Zuzana Kříhová je česká íránistka a vysokoškolská pedagožka vyučující na Ústavu Blízkého východu a Afriky (UBVA) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vyučuje na oboru íránistika perštinu a perskou literaturu. Ve své disertaci se věnovala reflexi přistěhovalectví v dílech íránských autorů žijících v USA. V současnosti se zabývá moderní perskou literaturou a výukou perského jazyka. Po boku íránisty Jana Marka se podílela na překladu českých
Dějin Íránu (2014) a vydání antologie současné perské literatury z Íránu a Afghánistánu Vítr nás odnese (2009). Na Univerzitě Karlově vystudovala perštinu a dějiny a kulturu islámských zemí.

Emoce ve filmu

Filmy má rád snad každý. Proč s jejich pomocí nerozšířit povědomí o emocích například v rámci semináře?

MODLITBA KE DNI DÍKŮVZDÁNÍ

Anotace: Aktivita založená na sarkastické básni Williama Burroughse ukazuje, jak může být umění, konkrétně poezie způsobem politického vyjádření a take způsobem, jak formulovat a uvolnit frustraci. Žáci báseň interpretují a poté píší svou vlastní variant, mohou se inspirovat také Ferlinghettiho Svět je báječné místo k narození nebo Ginsbergovým Ano, a je to beznadějné. Výsledné texty mohou být osobně velmi naléhavé, doporučujeme proto věnovat pozornost případným znepokojivým signálům, jež mohou obsahovat.

R.U.R. WELCOME

Anotace:

Tzv. umělá inteligence a její využití se dříve či později stane předmětem politických debat i politického boje. V aktivitě vhodné do hodin politologie, ale i literatury žáci pracují s veřejnou sebeprezentací politických stran (aktuální parlamentní a tři mimoparlamentní, ale výrazně profilované) a na jejím základě přemýšlejí o tam, jak deklarované principy a hodnoty plus snaha o získání a udržení voličských hlasů ovlivní v budoucnu reakce politiků na zásadní technologickou změnu. A je to dost legrace.

Lekce vznikla na základě přednášky Davida Grudla: Kdopak by se AI bál?

SKANDÁL! (Kontroverzní umění a jak ho snášíme)

Lekce vznikla ve spolupráci s Filosofickým ústavem Akademie věd. Vychází z přednášky dr. Tomáše Koblížka, Zakázané umění. Otázka cenzury z hlediska současné filosofie a estetiky, kterou naleznete v odkazu.

Anotace
RVP: Občanský a společenskovědní základ, čeština, etika, mediální výchova, dějiny umění
Aktivita se soustředí na obsah termínu “kontroverzní umění”, svobodu uměleckého vyjádření a schopnost vnímat a chápat různé postoje a motivace aktérů, kteří vstupují do často i vášnivých debat o vhodnosti uměleckého díla. Žáci pracují s odkazy na čtyři konkrétní umělcká díla, jejichž produkci provázela poměrně bouřlivá veřejná debata: eroticky explicitní úryvek ze sbírky Egona Bondyho, fotografie z divadelního představení Naše násilí, socha růžového králíka požírajícího člověka a úryvek z Kocoura Mikeše. Není nutné využít všechny příklady, úkoly jsou ve všech případech stejné.
Růžový králík je realizovatelný od prvního ročníku, Bondy je velmi otevřený včetně vulgarismů a hodí se pro starší studenty poučené o podstatě umění, Mikeše zvážíme, pokud máme romské žáky nebo víme o rasistickém potenciálu některých žáků. Nejkomplikovanější je hra Vaše násilí, naše násilí, kde se jednak pracuje s obrazem znásilnění, jednak může zraňovat žáky z křesťanských rodin.
Plnou verzi vzhledem k citlivému obsahu proto doporučujeme jen žákům posledních ročníků středních škol, s nimiž máme vztah založený na vzájemné důvěře.

Autorka: Monika Stehlíková

OVD-INFO (Podpora pro práci s webovými stránkami ruské organizace monitorující politické represe v Ruské federaci.)

Anotace
Prezentace primárně slouží jako podpůrný a rozšiřující materiál pro aktivitu TU KREV NESMYJEME, ale lze ji využít i samostatně. Představuje stránky ruské lidskoprávní organizace OVD-INFO, která monitoruje politické represe proti občanům Ruské federace. Možnosti, jak s webem nebo twitterem pracovat, nabídne tato metodika. Lze ji využít v politologii, sociologii, historii, zeměpise, angličtině či ruštině a v mediální výchově.
Web je v angličtině a ruštině, rusky psaná část je podrobnější, doporučujeme využít deepl.com, neumíme-li rusky a chceme-li se dobrat detailnějších a aktuálnějších informací.

Rasismus nemá národnost

Anotace:
V rámci lekce se žáci zabývají analýzou textu z románu "Sophiina volba" od Williama Styrona. Zaměřují se na různé postavy a jejich názory na rasismus, které detailně rozebírají a doplňují o své vlastní úvahy. Pro ověření znalostí slouží PL2, který v postupu lekce  obsahuje modelové odpovědi a návrhy, jež poskytují inspiraci pro další diskuzi.

Ukrajina

Americké služby poslaly zprávu, že Rusko může zaútočit ve středu (16. 2. 2022) … Asi je načase srozumět žáky se situací na Ukrajině. Připravili jsme pro Vás pracovní list, který propojuje učivo literatury, dějepisu a mezinárodních vztahů, lze ho použít v každém z těchto předmětů. Přibližuje Gogolovu novelu Taras Bulba, dokument Blízký daleký východ, Štetinovu povídku Taras Bulba a knihu Tomáše Forró Donbas. Žáci studují různé texty a následně popisují perspektivy, se kterými autoři k událostem na Ukrajině přistupují. Pracovní list může sloužit jako náhrada za test, ideálně jim jej zadáme na doma (vynechá se jeden test a žáci se místo opakování vět ze sešitů budou učit vyšší myšlenkové operace jako analýza, syntéza apod.) V následující hodině se o výstupech bavíme. Nejprve je žáci mohou sdílet ve dvojících, pak všichni dohromady. V případě zájmu samotných žáků lekce obsahuje další texty, kde se mohou dozvědět více. Pokud si nejste u tématu jisti, přikládáme i odkazy na podcasty.

Hranice práce

Anotace:

Prostřednictvím aktivity žáky seznámíme s pracovními podmínkami hůře placených profesí, jejich úkolem bude porovnat motivy z dokumentu Apoleny Rychlíkové a Wolkerových balad, metodika je primárně zamřena na přiblížení proletářské poezie, umělecké angažovanosti spisovatelů ve 20. letech 20. století s přesahem k současnosti.

Lekce je součástí vzdělávacího balíčku Chudoba, který vznikl ve spolupráci s Diakonií a se Zastoupením Evropské komise v Praze: https://www.obcankari.cz/edukacni-material-vzdelavaci-balicek-chudoba

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky