Vzdělávací materiály

KDYŽ TI SEDNE SAZE NA NOS (Využití dokumentárního cyklu Holocaust ve výuce)

Anotace: Dokumentární seriál Holocaust (Příběhy 20. století) dostupný na ivysílání České televize má z mnoha důvodů mimořádný vzdělávací potenciál. V osmi dílech, z nichž žádný nepřekračuje 30 minut, podává především skrze výpovědi pamětníků natočených lidmi z Post Bellum celkový obraz genocidy českých a moravských židů od třicátých let až do poválečného období. Je historicky přesný, věcný, neupadá do nemístné lyrizace, nezavaluje diváky faktografií, jednotlivé fáze a podoby pronásledování vnímáme přes různorodé pamětnické zkušenosti. Přinášíme jednoduché doporučení, jak jej jednoduše využít v občance, dějepisu či češtině. Základním předpokladem je však ochota vyučujícího věnovat tématu dostatečný čas a prostor. Lze pracovat s celým cyklem nebo s jednotlivými díly, může být náplní projektového dne nebo týdne nebo celoročního projektu. V každém případě však téma od učitele vyžaduje alespoň základní orientaci. Jde výborně využít jako příprava na návštěvu některého z míst paměti (Terezín, Osvětim, Flossenbürg atd.)

Vzdělávací balíček Írán (geopolitika, kultura a zkušenost - mezinárodní vztahy)

Milí učitelé,
představte si, že se chystáte na dobrodružství do země, kde historie a modernita tancují v rytmu tisíciletých tradic a kde každý kousek vypráví příběh. A ne, nemusíte balit kufry, ani vyhledávat nejbližší letenky. Vaše cesta začíná tady a teď, v pohodlí vaší třídy či obýváku, díky našemu vzdělávacímu balíčku o Íránu.

Hledání Eldoráda

Aktivita pracuje s Voltairovou knihou Candide, zabývá se hledáním nejlepšího z možných světů. Žáci si prochází pracovní list, kde porovnávají představy ideálního světa různých autorů, na závěr si prezentují své vlastní představy, jak by dle nich svět měl ideálně vypadat, vzájemně si je porovnávají a diskutují, zda by ve světě, který si vysnili jejich spolužáci, rádi žili.

SEDM HLAVNÍCH HŘÍCHŮ

Metodika Moniky Stehlíkové: Aktivitu lze využít při výuce středověké literatury v českém jazyce, v občanské výchově a ZSV v rámci etiky či středověké filosofie, v dějepise a v hodinách určených osobnostně sociálnímu rozvoji.

Ukázka žákovských projektů:

1) ZDE

2) ZDE

3) ZDE

Vzdělávací balíček Chudoba

Milí učitelé, milé učitelky, vytvořili jsme pro vás vzdělávací balíček k tématu chudoby (6 přenášek a 8 lekcí). Na téma nahlížíme z perspektivy různých oborů, jednotlivé lekce můžete využít napříč hodinami ZSV, OV, ale i např. literatury. Aktivity vyráběli učitelé pro učitelé, snažíme se zohledňovat všechna úskalí běžné výuky. V balíčku najdete také přednášky odborníků, sociálních pracovníků. Přednášky jsou určené pro učitele, ale nikdo vám nebrání zaslat jednotlivé linky i žákům. Přibližujeme si situaci v regionech Karlovarska a Liberecka. V jednotlivých lekcích se můžete s žáky zaměřit například na rodiče samoživitele a podívat se na problematiku exekucí. Nakoukneme do literární historie, jak se s tématem chudoby pracovalo, a projdeme si její umělecké zobrazení v pohádkách a písničkách. Neopomněli jsme ani aktivitu zaměřenou na solidaritu či způsob měření chudoby. Doufáme, že jsme vám usnadnili přípravy. Vaši Občankáři 

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky