%

Právní stát - vzdělávací balíček

Milí učitelé, milé učitelky, právě jste si otevřeli balíček, který se věnuje právnímu státu. Sousloví právní stát se poslední dobou v médiích objevuje stále častěji. Udržování právního státu je základem možnosti setrvat ve společenství EU. Také se ptáte, co je jeho obsahem? Jaké jsou základní podmínky fungování právního státu? My jsme se v rámci našeho nového balíčku pokusili hledat odpovědi. Nenechte se mýlit, nečeká vás pouze kritika států V4, ale například přednáška Ladislava Cabady se kouká na téma optikou všech států EU.
Následně se naše lekce i přednášky (Vít Dostál, Pavlína Janebová - AMO) věnují Polsku a Maďarsku. Součástí balíčku je i překlad výroční zprávy stavu právního státu v rámci zemí EU, dokumentu, který každoročně vydává Evropská komise.

Občankáři a Filosofický ústav Akademie věd ČR

Filosofický ústav Akademie věd ČR:
Cílem přípravy balíčků metodických listů je usnadnit pedagogům občanské výchovy a základů společenských věd zařazování témat, která napomohou kultivaci veřejné debaty, rozvoji kritického myšlení, mediální gramotnosti a demokratické kultury u studentů středních škol. V současné době, kdy je mediální krajina zaplavena informacemi různé kvality a důvěryhodnosti, je na učitele kladen stále větší tlak, aby byli schopni své žáky vybavit schopnostmi odhalovat manipulaci a lež. Metodické listy, připravené na podkladě přednášek odborníků FLÚ AV ČR, jsou vhodným nástrojem, jak podpořit učitele v jejich snaze komunikovat se studenty nová a aktuální témata a přispívat tak k rozvoji společenské odolnosti.


Občankáři:
Audiovizuální lekce vznikly na základě spolupráce s Filosofickým ústavem Akademie věd ČR, přední odborníci si pro nás (učitele) připravili přednášky, které považují za důležitý komentář k současnému světu. Z přednášek jsme pro vás vytvořili lekce, které můžete využít přímo v hodinách. Doporučujeme přednášky zhlédnout, umožní vám se v debatě s žáky dostat hlouběji.

O ODVAZE A STAVU PO NÍ (Protirežimní protesty v Bělorusku)

Lekce je součástí balíčku Být novinářem v... Balíček si klade za cíl představit mediální prostor ve třech zemích s rozdílnou historií i aktuálním děním. Skrze příběhy novinářů nebo představení mediální krajiny sondujeme politické systémy, které vykazují nejproblematičtější fenomény dneška. Lekce, kterou máte v ruce přibližuje dění v Bělorusku (níže najdete odkazy i na starší projekty k tématu Běloruska). Lekce vychází z přednášky Andreje Poleščuka: ZDE

Anotace lekce:

Tři jednoduché aktivity, které je možné dělat samostatně nebo v návaznosti, by měly přiblížit v čase občanské protesty proti Lukašenkově diktatuře a vést k přemýšlení o vytrvalosti, o generační výměně, a především o šancích a riziku, která vystoupení proti diktatuře obnášejí. V první žáci prozkoumají web organizace Reportéři bez hranic, který na základě pěti kategorií definuje míru svobody médií v jednotlivých zemích, ve druhé se pokusí na základě série fotografií popsat podoby občanského odporu v posledních šestnácti letech a ve třetí, časově nejnáročnější, srovnají výpovědi účastníků demonstrací v letech 2010 a 2020 na základě dokumentárního filmu a textu z knihy běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové.

Stav demokracie v Polsku a jeho odraz v médiích

Lekce je součástí vznikajícího balíčku Být novinářem v ... ZDE

Myšlenka celé publikace je ukázat skrze příběhy novinářů, novin, televizních stanic stav celého politického systému vybraných zemích (Slovensko, Polsko a Bělorusko), zároveň reakci občanské společnosti a v případě Běloruska i represivních složek. Lekce, kterou jste si otevřeli, se zabývá Polskem. Stalo se naším dobrým zvykem k lekcím vždy dávat i přednášky, protože veříme, že dobrý učitel/ka, je vzdělaný/á učitel, který/á se snaží znát a chápat. K Polsku máme hned 3 přednášky, všechny s Vítkem Dostálem. (2 kratší pro ty z vás, kteří mají méně času a pak jedna delší pro ty, co jezdí do školy např. vlakem). 

Anotace lekce (autor Jan Kubíček):

Cílem této lekce si uvědomit vztah právního státu a jeho odraz na mediální scéně, v tomto případě v Polsku. Polská společnost je hluboce názorově rozdělená v mnoha oblastech, což se právě na mediální scéně projevuje. Zároveň tato lekce ukazuje tlak, který vládní strana dokáže vyvinou na média a ovlivnit tak oběh a rámování některých informací.

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky