Projekt Parafilik aneb Nemůžete za své pocity, můžete za své činy.

Anotace:

Metoda Markovič: Hojer, když jsem seriál sledovala, prožívala jsem rozporuplné pocity. Hledat lidskost v příbězích o sadistech, nejde vždy snadno. Pomohla mi přednáška Evy Vášové (viz níže) i filmová postava na motivy příběhu Vladimíra Tekverka, hraje ji Vojta Kotek. Vladimír Tekverk letecký inženýr s IQ 140, od dětství pozoroval vlastní sadistické sklony. Ve čtrnácti letech na školním výletě poprvé pocítil intenzivní nutkání zavraždit spolužačku, se kterou zůstal o samotě, nicméně tehdy z místa utekl. Brzy zjistil, že trpí sadismem, ale byl přesvědčený, že se dokáže ovládat. Oženil se a stal se otcem, v práci byl popisován jako vzorný, ale introvertní, neměl téměř žádné přátele. V soužití s manželkou se sadisticky neprojevoval.
Ta byla tak velmi překvapená, když se jedné noci v červnu 1979 vzbudila a spatřila svého manžela naprosto zakrváceného. Tekverk jí řekl, že v parku zavraždil dívku. Náhodnou, šestnáctiletou oběť, kterou potkal v MHD, a doslova ji rozbodal. Tekverk se nejen svěřil manželce, ale chtěl to říct také policii, a tak se spolu s manželkou vydali zpět do parku, kde kultivovaný třicátník vyšetřovatelům bez okolků sdělil, že to spáchal on. Že je útočný sadista u něj potvrdila všechna vyšetření.
V závěru seriálu zazní otázka, zda by mu pomohla psychiatrická intervence v dospívání. On řekne, možná ano, ale vnímal bych ji jako selhání. Vzhledem k tomu, že pracujeme dopívajícími, kdy se poruchy začínají často poprvé projevovat, máme možnost normalizovat psychiatrickou intervenci, mluvit o poruchách i o možnostech léčby. Myslím, že věta, která je součást názvu lekce je výstižná: Nemůžete za své pocity, můžete za své činy, jedná se totiž o claim projektu PARAFILIK, který zpustil Národní ústav duševního zdraví. Sami sexuologové varují, že psychiatrickou intervenci v rámci projektu PARAFILIK (on-line poradna) vždy neposkytují dostudovaní psychiatři, ale vzhledem k tomu, že moje generace hledala rady ohledně nejistoty v oblasti sexu často na e-miminu, tak si myslím, že znalost možné poradny žákům může přispět.

Myslím, že rozhodně není naše práce někoho diagnostikovat a příliš dopodrobna se zabývat jednotlivými poruchami, pokud na ně nejsme odborníci, ale vhled do problematiky a odkaz na případnou anonymní pomoc v našich možnostech je. Lekce je způsob podpory vaší snahy.

Lekce je založena na přednášce Evy Vášové:


Eva Vášová: Když se člověk stává vězněm:
https://www.youtube.com/watch?v=TSoLN7YQas8
Tento příspěvek představuje komplexní analýzu procesu prizonizace a jeho dopadu na jednotlivce i společnost. Hlavním zaměřením je proměna člověka ve vězeňském prostředí s důrazem na psychický stav. Cílem přednášky je poskytnout učitelům a široké veřejnosti hlubší
porozumění pro osoby, které prošly trestním systémem, a zdůraznit význam jejich reintegrace do společnosti jako zásadního prvku spravedlnosti a lidskosti. Diskutovány budou také možnosti léčby duševního zdraví lidí ve výkonu trestu, včetně dostupných metod, postupů a programů. Dále se dotkneme tématu dětí uvězněných rodičů a také tématu sexuality ve věznici.


Eva Vášová tvůrkyně Psychologického podcastu je vězeňská psycholožka, která v tomto podcastu sdílí jak obecná témata z psychologie, tak i zajímavosti z její praxe. Její podcast je zaměřen na širokou veřejnost s cílem rozšířit pochopení lidského chování, myšlení a prožívání. Eva také občas zve do podcastu své kolegy, aby představili různé specializace v psychologii. Tento podcast je vhodný pro učitele občanské výchovy, kteří hledají hlubší porozumění psychologickým aspektům lidského chování a společenských témat.
Pro více informací navštivte Psychologický podcast:
https://www.forendors.cz/psychologickypodcast

S přáním úspěšného a inspirativního vyučování,
Pokud Vám naše činnost dává smysl, prosím podpořte nás:
https://www.obcankari.cz/podporte-nas

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám.

 

YouTube video: 
Eva Vášová: Když se člověk stává vězněm
Eva Vášová: Když se člověk stává vězněm
Rozvoj občanského vzdělávání na ZŠ a SŠ
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky