Vzdělávací materiály

Orgány činné v trestném řízení – Korupce mezi policisty (Balíček Korupce)

Anotace:
Lekce je zaměřena na hlubší porozumění problematice korupce uvnitř policejních složek, konkrétně na příběh Heleny Khanové a Tomáše Gregora, kteří se podíleli na odhalení trestné činnosti Berdychova gangu a korupce mezi svými kolegy. Žáci budou mít možnost diskutovat o tématu, kriticky zhodnotit roli policie ve společnosti a zamyslet se nad významem odvahy a integrity. Dokumentární úryvky a diskuse jim pomohou pochopit složité morální otázky spojené s odhalováním korupce.Lekce pracuje s dokumentem Petry Nesvačilové Zákon Helena.

Cíle:
- Analyzovat příběh Heleny Khanové a Tomáše Gregora jako příklad odvahy a boje proti korupci, a inspirovat žáky k etickému uvažování.
- Rozvíjet schopnost kritického myšlení a posilovat uvědomění o společenských důsledcích korupce a o možnostech, jak ji eliminovat.
- Podpořit žáky v diskusi o významu spravedlnosti a ochoty čelit nespravedlnosti, přestože se jedná o složité osobní a profesní dilema.

Manipulace veřejnými zakázkami aneb učme SPRÁVNÍ (TRESTNÍ) PRÁVO na případových studiích (Balíček Korupce)

Anotace:

Lekce se zaměřuje na problematiku hospodářské kriminality, zejména na manipulaci s veřejnými zakázkami, a na důležitost porozumění kauzám, které jsou často rozebírány v médiích. Cílem je, aby žáci pochopili, jakým způsobem mohou nejen volení zastupitelé rozhodovat o veřejných financích (našich daních), ale i jakým způsobem dochází k hospodářské kriminalitě, což má negativní dopad na celou společnost. Lekce vychází také z projektů neziskových organizací, které se snaží nastavit zdravější prostředí pro (hospodářskou) soutěž, a tak zamezit korupci.

Systém našeho člověka

Lekce si klade za cíl skrze příběh zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové představit systém, který dlouhodobě fungoval na Slovensku, kdy struktury připomínající mafii vytvořily tzv. stát ve státě, čímž ho ukradli svým občanům,  kořeny systému sahají až do dob minulého režimu. Lekci uvede rozhovor s Peterem Bárdym, který je určen učitelům, ale ti link klidně mohou zaslat i svým žákům.

Šéfredaktor Aktualit sk., bývalý zaměstnavatel Jána Kuciaka Peter Bárdy pro Občankáře natočil rozhovor, kde vás seznámí se systémem, který na Slovensku dlouho fungoval, i se způsobem práce Jána Kuciaka. Rozhovor a lekce jsou součást vzdělávacího balíčku Být novinářem v.... ZDE

Rozhovor: https://www.youtube.com/watch?v=QPGen1Bn-mA

Jak mohou občané kontrolovat mocné? (Balíček Korupce)

Žáci by měli znát základní pojmy, lze využít lekci: Pojmy: korupce, transparentnost, střet zájmů. Lekce, kterou jste si otevřeli vychází ze série videí  (sám autor videí je souhrnně nazval: Nová, moderní učebnice občanské výchovy pro aktivní občanskou veřejnost) a Průvodce aktivního občana svět(l)em lobbingu.  Ukazuje žákům nástroje, které jako občané máme při kontrole těch, kteří přímo nebo nepřímo ovlivňují kvalitu našich životů.

Proč potřebujeme odpovědné lobbisty? (Balíček Korupce)

Anotace:

Lekce žáky provede Průvodcem lobbování od Rekonstrukce státu, v rámci lekce si přiblížíme důvody vzniku i fungování parlamentu a potřebu lobbistů, kteří rozhodovatelům rozvíjejí jejich obzory před samotnou volbou. S pojmem lobbista pracujeme jako neutrálním pojmem. V rámci dalších lekcí si ukážeme rozdíl mezi lobbistou a někým, kdo jen kupčí s vlivem. Lekce, kterou jste si otevřeli vaším žákům prohloubí znalosti o státní správě pomocí simulace.

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky