Město, urbanismus, prostor a místo

Město

Se souhlasem Katedry sociologie FSS MU Brno Vám v příloze nabízíme metodický list bc. Evy Bartošové, který byl vytvořen pro posluchače semináře Jak na sociolologii, sociální antropologii a genderová studia. Metodický list si na základě hraní scének kladě za cíl názorně ukázat, jak se charakteristiky města (velký počet obyvatel, vysoká hustota, heterogenita obyvatel) promítají do našeho žití ve městě.

Prostřednictvím několika aktivit by se měli žáci naučit pojmenovávat jevy a procesy, s nimiž se ve městě setkávají. Pochopit to, na základě čeho ve městě každodenně fungujeme, jak se vyrovnáváme s velkým množstvím lidí, které denně potkáváme a osobně je neznáme, jak se vyrovnáváme s velkým množstvím podnětů. Přestože naše jednání může být nazváno lhostejným, nemusíme nutně tento způsob jednání nazývat nemorálním, ale můžeme jej chápat jako funkční, přičemž ono každodenní „nezírání“ na lidi, jež na ulici míjíme, nevšímání si jich je třeba chápat jako nejspolečenštější formu kontaktu ve veřejném prostoru.

PřílohaVelikost
PDF icon Metodický list Město547.1 KB
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky