Vzdělávací materiály

Lívia má ráda Slovensko: nacionalismus a hatespeech

Audiovizuální lekce vznikla na základě spolupráce s Filosofickým ústavem Akademie věd ČR, přední odborníci si pro vás (učitele) připravili přednášky, které považují za důležitý komentář k současnému světu. Z přednášky jsme pro vás vytvořili lekci, kterou můžete využít přímo v hodinách. Doporučujeme přednášku zhlédnout, umožní vám se v debatě s žáky dostat hlouběji.

Anotace: 45 sekund videa a práce na jednu až dvě vyučovací hodiny. Ušetřete si práci a využijte naše pracovní listy, díky kterým se žáci základních i středních škol seznámí v hodinách věnovaných politologii a nauce o státu s nacionalismem a hatespeech! Co se žáci dozví a naučí? Uvědomí si, jaký je rozdíl mezi občanem a příslušníkem národa, seznámí se s myšlenkami soudobého nacionalismu, naučí se definovat hatespeech a rozeznají jeho různé podoby a důsledky.

Odkaz na video byl aktualizován 23.9.2023

„TU KREV NESMYJEME“ (Podoby protiválečných občanských protestů obyvatel Ruské federace.)

Anotace
Politologie, sociologie, psychologie, filosofie.
Skupinová aktivita je založená na práci s obrázky protiválečných demonstrantů v Ruské federaci především na jaře 2022. Žáci přemýšlejí nad tématy a osobními motivacemi protestujících i nad svými vlastními motivacemi k případnému vlastnímu podílu na možných občanských protestech. Základní verzi aktivity je možné rozvíjet dalšími otázkami a tématy směřujícími k tématům aktivního občanství a lidských práv.


Klíčová slova
Demonstrace, protesty, Ruská federace, válka, občanská angažovanost

Autorka: Monika Stehlíková

V síti (dez) informací

Sborník pracovních listů - V síti (dez)informací

Lekce vznikla na základě poslechu přednášek a debat tří předních odbornílů na dezinformace, radikalizaci, konspirace a populismus (Marie Heřmanová, Jan Charvát, Josef Šlerka):

https://www.youtube.com/watch?v=xOo538VNSsQ (v textu níže je video rozděleno na kapitoly)

Anotace lekcí:

Připravili jsem pro vás sborník pracovních listů, které vycházejí z knihy Jiřího Táborského V síti (dez) informací. Jedná se jednoduché aktivity formou pracovních listů, které rozebírají knihu člověka, který se profesně zabývá manipulací a lží v mediích. Ideální do hodin ZSV, OV, ČJ nebo mediální výchovy. Témata pracovních listů jsou různá a nenavazují na sebe, můžete s žáky projít jen některé a na přeskáčku. Úkoly vychází z publikace, z části pojmenované Jak měnit realitu. Sborník vždy obsahuje vyplněný a komentovaný pracovní list pro učitele. Komentář v pracovním listu pro učitele je výtažek z knihy, který dává jev do souvislostí s různými experimenty, popřípadě mediálními kauzami. 
 

Předsudečné násilí

Anotace:

V rámci lekce se žáci seznámí s podstatou předsudečného násilí, proč je pro společnost nebezpečné a jak je zakotveno v trestním zákoníku. Lekce vychází z přednášky Kláry Kalibové, kterou máte v odkazu níže. V rámci pracovních listů se zaměřujeme na aktiální útoky pro ukrajinskou a ruskou národnost.

V rámci lekce můžete naplnit očekávaný výstup z RVP: rozlišuje trestný čin a přestupek, vymezí podmínky trestní postižitelnosti občanů a uvede příklady postihů trestné činnosti.

Rating médií (vzdělávací balíček)

Nadační fond pro nezávislou žurnalistiku oslovil Občankáře s nabídkou spolupráce v oblasti rozšířní povědomí o hodnocení médií ve školách. Odborníci z NFNZ sepsali kategorie, které považují za klíčové pro hodnocení důvěryhodnosti českých médií. Lektoři z řad Občankářů ve spolupráci s Tajným učitelem vytvořili vzdělávací projekt určený do vyučovacích hodin, který si klade za cíl kategorie představit žákům, kteří by měli mít možnost o nich diskutovat.

 

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky