Fenomén migrace jako téma výuky občanské výchovy a společenských věd - pokračování

Rádi bychom Vás pozvali na pokračování Jarní školy na téma migrace, které jsme avízovali v posledním Newsletru. Proběhne v pátek 3. 6. v Praze.

3. června 2016, Velký sál Pedagogické fakulty, 9,00 – cca 15,00.
Cena semináře je tradičně pro členy asociace 0,- Kč bez stravování, 100,- Kč s obědem,
pro nečleny asociace 200,- Kč bez stravování, 300,- Kč s obědem.

Možnost přihlašování je na tomto odkaze ZDE do 1. 6.

Témata a přednášející:
Integrace v Evropě - Doc. Zdeněk Uherek (ředitel Etnologického ústav AV ČR).
V souvislosti se současnými zvýšenými migračními aktivitami do Evropy se často otevírá téma integrace cizinců. Přestože se jedná o téma, které se ve společenských vědách s různou intenzitou řeší už bezmála 150 let, jedná se o problematiku stále nevyčerpanou už i proto, že se podstatně mění společnost, do níž se cizinci integrují, a představy majority, co to je být integrován. Přednáška představí nejdůležitější přístupy k problematice integrace a nejvýznamnější otázky, které si v souvislosti s tímto tématem klademe.

Je každý uprchlík migrant nebo každý migrant uprchlík? - Kristýna Anderlová (právnička Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky - UNHCR)
O tom, jestli a proč je třeba tyto mediálně propírané pojmy umět rozlišovat a koho si za nimi máme představit, bude přednáška Kristýny Andrlové z české kanceláře UNHCR. Kromě samotných pojmů se přednáška zaměří na základní pravidla ochrany uprchlíků a praxi, jak taková ochrana a integrace uznaných uprchlíku probíhá v České republice. V neposlední řadě se povídání dotkne současných výzev a pokusí se přiblížit, jak se evropská uprchlická krize promítla do situace v České republice.

Výuka tématu migrace v hodinách OV/SV- Petra Slámová
Petra Slámová představí krátce svoji metodiku k výuce tématu migrace a otevře prostor pro diskuzi a sdílení zkušeností s výukou tohoto předmětu na školách.

Členská schůze - volba členů výboru a kontrolní komise pro volební období 2016 – 2018

Přihlášení: viz formulář níže, přihlašujte se nejpozději do STŘEDY 1. 6. 2016
Dotazy: jsme@obcankari.cz

 

PřílohaVelikost
PDF icon migrace_2_tisk.pdf1.27 MB
   
Asociace

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky