Filosofický ústav AV ČR pro školy

Milí kolegové,

nedávno jsme vás informovali o nabídce Filosofického ústavu Akademie věd. Nyní přinášíme informace nové. První se týká Instagramového účtu Filosofie a proč, další o možnosti přednášky na téma Přímá a zastupitelská demokracie v rámci Týdne Akademie věd. Bližší informace naleznete níž.

1) Instagramový profil Filosofie a proč (filosofieaproc) vznikl ve spolupráci se stážisty programu Otevřená věda ve Filosofickém ústavu AV ČR jako (ne)pravidelná chvilka filosofie pro nefilosofy. Jeho cílem je atraktivní formou přibližovat středoškolákům vybraná témata a akce Filosofického ústavu (zejména ty určené školám). Obsah se může pohybovat na pomezí dalších společenských a humanitních oborů, podstatné je, že je studentům zprostředkován očima jejich vrstevníků. Volbu témat významně ovlivňuje to, co současné středoškoláky v této oblasti samotné zajímá. Realizováno pod záštitou FLÚ AV ČR. 

Profil funguje zhruba od poloviny října 2021, zatím se nachází v pilotní fázi. 

2) Speciálně středním školám nabízí Filosofický ústav AV ČR v rámci Týdne Akademie věd prezenčně přednášku:

Přímá a zastupitelská demokracie (pro střední školy) - 5. 11. 2021 od 10:00

https://www.tydenavcr.cz/program/?gclid=CjwKCAjwq9mLBhB2EiwAuYdMtVHCV310TRQr3GsjZSooFvB5z7SMZS_vxCWbUA-kwgcCD-df8bPT2hoClssQAvD_BwE#c=0&a02[]=10

Jak lze přistoupit ke srovnání dvou základních forem demokracie: zastupitelské demokracie a referenda jako projevu demokracie přímé. Jak se o obou formách demokracie mluví v sociálních vědách, v právu a ve filozofii? Pokus zorientovat diváky v nejasném terénu mezi přísliby přímé demokracie a obavami, které vyvolává. Cílem je také poukázat na některá zjednodušení, s nimiž se ve veřejné debatě o přímé demokracii běžně setkáváme.

Přihlásit se je možné zde: https://www.tydenavcr.cz/program/akce?id=3004&a=prima-a-zastupitelska-demokracie-pro-stredni-skoly


Celkový program Týdne Akademie věd k nalezení zde: https://www.tydenavcr.cz/program/#c=0

Celkový program FLÚ: https://www.tydenavcr.cz/program/#c=0&a02[]=10


O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky