Ideologie pravicového extremismu

Ideologie pravicového extremismu

Občanské sdružení Asi-milovaní vydalo příručku pro učitele s názvem "Hrozby neonacismu - příležitosti demokracie". V tomto rozsáhlém souboru najdete vysvětlení ideologie pravicového extremismu, (neo)nacismu, ale především pracovní listy vhodné k výuce této problematiky na ZŠ a na SŠ. Soubor se skládá ze 3 publikací: Teoretická část, Metodická část, Aktivity a pracovní listy. 

Soubor publikací se podrobně zabývá ideologií pravicového extremismu (terminologie, kořeny krajní pravice, současná krajní pravice, radikální levice, subkultury), (neo)nacismem v českých zemích (vývoj neonacismu, nacistické tradice v ČR, politika proti neonacismu...). Druhá část je zaměřena pedagogicky (pedagogické metody, pedagogické postupy proti neonacismu, myšlenkový svět pravicových extremistů...) a je zaměřena na ukázky pracovních listů pro středoškoláky nebo pro základní školy. Užitečnou pomůckou jsou přílohy, kde najdete seznam organizací, shromažďovací zákon, ukázky extrémistické symboliky a slovníček pojmů. Příručka je aktualizací příručky Dovedu to pochopit? - Hrozby neonacismu vytvořené programem Varianty společnosti Člověk v tísni.

PřílohaVelikost
PDF icon ideologie_pravicoveho_extremismu.pdf4.78 MB
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky

V našich lavicích sedí budoucí premiéři, ministři, zastupitelé, prezidentky, lékaři, lékařky... celá společnost.
V rámci občanky padají ty nejdůležitější a nejpodstatnější otázky.
Řešíme demokracii, politiku, právo, lidská práva, rasismus, xenofobii,...
Záběr občanky je tak velký, že v něm prostě všichni plavou!
Chybí metodiky, kvalitní vzdělávací materiály, spolupráce mezi učiteli...
...chybí protor pro nás, pro občankáře!
Rozhodli jsme se zvýšit prestiž ZSV.
Rozhodli jsme se, že vytvoříme Asociaci, zázemí pro všechny občankáře.
Musíme začít teď hned a pomoc si sami!