Textové materiály

Vzdělávací balíček NATO

Vážené kolegyně a kolegové,
s potěšením Vám představujeme vzdělávací balíček NATO, který je navržen tak, aby obohatil výuku o klíčová témata mezinárodní bezpečnosti, historických souvislostí a aktuálních geopolitických výzev. Tento balíček propojuje výukové metodiky s odbornými přednáškami předních českých i zahraničních expertů. Jeho cílem je nejen rozšířit znalosti žáků, ale i podpořit jejich schopnost kritického myšlení a porozumění současnému světovému dění. Balíček obsahuje i odkazy na starší lekce, vytvořené pro vzdělávací portál Občankáři.

Balíček Korupce

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
představujeme vám nový vzdělávací balíček, který se věnuje korupci a jejímu vlivu na náš život, a to prostřednictvím konkrétních případů a analýz. V rámci balíčku jsme pro Vás připravili lekce doplněné odbornými přednáškami několika významných specialistů v oblasti protikorupčních opatření, whistleblowingu a lobbingu. Vzdělávací aktivity, které mají žákům ukázat reálné příklady, jak korupce ovlivňuje naši společnost, jsou dělené do 11 kapitol (Od nejednodušího k nejsložitějším tématům, VIVA Komenský!). Každá kapitola navíc obsahuje test, který usnadní ověřování znalostí žáků.
Když se v médiích mluví o korupci, co si představíte? Častokrát jsou to složité procesy, které ovlivňují nejen ekonomiku, ale i důvěru občanů ve státní správu. Tento balíček nabízí řadu nástrojů, jak toto téma přiblížit žákům a zapojit je do kritického přemýšlení o tom, jakou roli hrají zákony, lobbisté a aktivní občané v prevenci a odhalování korupce.

Role veřejnoprávních médií a Slast

Kdybyste mohli zvolit, jestli budete učit o důležitosti románu Ivanhoe nebo o důležitosti médií veřejné služby... Zkrátka si tady jen povzdychávám nad tím, že priority vzdělávání podle mého soudu stále ještě nejsou tam, kde bychom je měli mít. Nabízíme sérii aktivit, které na příkladu jednoho podcastu přináší příležitost se zamyslet nad rolí veřejnoprávních médií.

AI a duševní zdraví

Anotace:

Lekce se zaměřuje na vliv sociálních sítí na duševní zdraví mladých lidí, přičemž se žáci zapojují do modelových situací, které jim ukazují, jak může interakce na sociálních sítích ovlivňovat jejich pocity úzkosti a neustálého stresu. Prostřednictvím těchto scénářů se učí rozpoznávat, jak různé faktory, jako je porovnávání s ostatními nebo čekání na zpětnou vazbu, mohou ovlivňovat jejich náladu a sebevědomí. V závěru žáci pracují s aplikací vytvořenou odborníky na duševní zdraví, která jim může pomoci v orientaci v prostoru džungle sociálních sítí.

Patologie moderní společnosti. Člověk a zlo: dědičnost nebo prostředí?

Anotace:

Učíte literaturu na IB a potřebujete vysvětlit žákům různé podoby zla v literárních textech? Učíte sociologii a nechcete terminologii žákům jen diktovat, spíš byste rádi, aby si k pochopení definic v rámci kontextu došli sami? Máme pro vás řešení.
Lekce propojuje literární texty s různými definicemi zla od významných myslitelů jako Erich Fromm, Sigmund Freud, Robert K. Merton, Stanley Milgram a Hannah Arendtová. Zaměří se i na sociální patologie a otázku, zda je zlo vrozené, nebo je výsledkem prostředí, ve kterém člověk žije.

Cíle:

• Pochopit koncepty zla z perspektivy významných psychologů a sociologů.
• Schopnost analyzovat literární díla a rozpoznat různé projevy zla ve vztahu k charakterům a prostředí.
• Diskutovat otázku dědičnosti versus prostředí v kontextu vzniku zla.
• Rozvíjet kritické myšlení žáků pomocí interpretace literárních textů a propojení s teoriemi zla.

Téma politické svobody nejen v myšlení novověkých filosofů

Anotace:

Žijeme ve svobodě? Co svoboda je? Tato lekce má za cíl podnítit u žáků zamyšlení nad podobou politické svobody, tak aby je nasměrovala k odpovědnosti za její uchování. Lekce vychází z přednášky  “Politická filosofie - spravedlnost, svoboda, rovnost” Hany Fořtové z Filosofického ústavu AV ČR.

Cíl:
Proč by měli žáci mít zájem účastnit se této lekce:
● uvědomíme si, odkud pramení naše představa politických svobod
● budeme umět reagovat na názor, že žijeme v novodobé totalitě
● možná přijmeme větší odpovědnost za svou svobodu
● bude písnička

Tip pro SŠ do psychologie a sociologie

Psychologie ani sociologie nemusí zajímat každého. Schopnost srozumitelně a zajímavě předat, co chcete říct, je však dovednost, kterou je dobré rozvíjet u všech.

Nabízíme seznam témat pro řečnické cvičení na sociologická a psychologická témata.

Kampaňová píseň v prezidentských volbách USA

V této již třetí lekci věnované hudbě v prezidentské kampani USA v roce 2024 se věnujeme i nadále politickému marketingu, skrze který se dozvídáme o politické kultuře USA.

Zobrazování chudoby 2 - TV, reality show

Tématem zobrazování chudoby jsem se začala zabývat na popud kolegy Vonyho, kterého jsem se několik let pravděpodobně ve stejném období ptala, co dělá v mediálce, a on mi vždy odpověděl, že zobrazování chodby v médiích. Přišlo mi to zajímavé, ale zároveň jsem neměla ponětí, jak bych toto téma sama učila. Že se prý dívají na Výměnu manželek a pak to rozebírají. Ale jak?
Téma jsem zpracovala a výsledkem je obrovský výukový celek, který při naší hodinové dotaci mediální výchovy budu učit  asi celé pololetí.

Nejedná se o jednoduché lekce.

Instituce, které kontrolují mocné (Balíček Korupce)

Anotace:
Lekce se zaměřuje na klíčové instituce, které mají za úkol kontrolovat ty, kdo spravují stát a nakládají s veřejnými financemi. Cílem je představit žákům význam a funkci těchto institucí, jejich roli v zajišťování transparentnosti, odpovědnosti a předcházení zneužívání moci. Lekce se rovněž zaměřuje na praktické příklady, kdy kontrola napomáhá nejen odhalování nesrovnalostí, ale také prevenci chyb a podporu správných postupů.

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky