Jak se měří chudoba?

Vzdělávací balíček, který učitelům umožní prohloubit své znalosti v tématu chudoby, obsahuje přednášku Daniela Prokopa, PPT Daniela Prokopa + lekci pro žáky do hodin sociologie nebo ekonomie.

https://www.obcankari.cz/edukacni-material-vzdelavaci-balicek-chudoba

Cílem aktivity je žáky seznámit se situací lidí, kteří žijí v ohrožení chudobou, pojmenovat aspekty které k chudobě přispívají. Představit si způsoby, jak se chudoba měří. Aktivita se hodí do hodin sociologie nebo ekonomie.
Aktivita vychází z knihy Daniela Prokopa Slepé skvrny a zároveň z přednášky, kterou přednesl pro pořad Brain and Breakfast, který je součástí projektu Red Button. Balíček obsahuje i prezentaci Daniela Prokopa. 
Lekce se na první pohled může zdát obsáhlá. Rozhodně zabere více hodin, kdy mezioborově řešíme téma chudoby. Doporučujeme si lekci upravit dle možností žáků.

Klíčová slova:

Chudoba, vyloučení, stigma, exekuce, daně, sociální dávky, dávky v hmotné nouzi

Doporučený věk:

16 +

Délka:

90 minut

 

Postup v přílohách.

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

Red Button
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky