Renesanční filosofie, Bacon, kognitivní zkreslení a kupa zábavy

Být, bydlit, obyvatel, byt...kognitivní zkreslení jsou pro mě novodobá vyjmenovaná slova. Možná i víc. Z kontextu přece poznám, jestli se jedná o bít, být nebo beat, ale o nástrahách klamů vlastního myšlení se musím dozvědět zvenčí.

Jsou témata, která chtějí svůj čas. Například kognitivní zkreslení. V rámci psychologie, která je často v prvním ročníku, stačí poukázat, že se nerozhodujeme vždy na základě racionálního úsudku. V této životní etapě budujme s žáky pozitivní vztahy a předkládejme jim osobnostní testy, které pohladí jejich ego. Zjistit, jestli jsem introvert nebo extrovert, je přeci tak vzrušující!

Ve čtvrtém ročníku je čas tak akorát. Renesanční filosofie s idoly Francise Bacona poslouží jako oslí můstek.

Nabízíme lekci na zhruba dvě vyučovací hodiny, v rámci které budou žáci přemýšlet, dozví se něco o Baconových idolech, pobaví se, zjistí, co jsou kognitvní zkreslení, a snad si některé příklady i zapamatují.

 

 

cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky