Tepelná mapa těla odhaluje emoce

Nabízíme vám do češtiny přeložený obrázek znázorňující výsledky výzkumu skupiny biomedicínských inženýrů z univerzity Aalto, která zkoumala 700 dobrovolníků z Finska, Švédska a Tchaj-wanu. Jejich cílem bylo zmapovat tělesné projevy spojené s konkrétními emocemi. V příloze naleznete obrázek ve větším rozlišení. Můžete jej použít v hodinách psychologie, když budete probírat téma emoce.
Pozn. Původní obrázek je převzat ze serveru Boredpanda.

Poznámka: Teplé barvy označují oblasti zvýšeného prokrvení, zatímco modré a černé plochy představují snížení tělesné teploty.

Průběh výzkumu:
Účastníkům byla ukazována celá řada videí, obrázků a příběhů, jež měla navodit určité emoce . Poté byli účastníci požádáni, aby k počítačově generovaným siluetám přiřadili pocity, které cítily a které se projevovaly jako zvýšení či snížení tělesné aktivity.

Výsledky ukazují, že štěstí a deprese, jak se očekávalo, jsou nejvíce protikladnými emočními stavy - láska zvyšuje tělesnou aktivitu nejvíce ze všech a deprese ji naopak nejvíce snižuje. Nejnižší aktivitu v oblasti hlavy způsobuje smutek, deprese a neutrální postoj.

Klíčová slova:
emoce
psychologie
tělesná teplota

cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky