Trh a tržní mechanismus

Trh a tržní mechanismus 

Spletla jsem si třídu. Nachystala jsem si do psychologie téma schopnosti a dovednosti, ale žáci o ročník výš očekávali ekonomii. Dívám se, jestli mě nezachrání nějaká rozdělaná práce, ale vše je hotovo. Máme začít novou kapitolu. No nic, tak si dneska něco povíme o .... trhu. Po chvíli hledání mě zachraňuje moje stará prezentace, kterou najdete v příloze.

Není to žádný zázrak, ale pokud začínáte učit, můžete pár slidů použít jako mustr. Některé určitě vyhodíte, ale zoufalí se i stébla za určitých okolností chytnou.

Z prezenace do pracovního listu přenáším aktivitu týkající se poptávky. Nazíráme v ní přísloví a rčení z ekonomického úhlu pohledu - Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše - jedná se o vztah substitutů, nebo komplementů?

V prezentaci je také několik obrázků a jedno krátké video v angličtině, takže když je použijete vhodným způsobem, můžete sebevědomě prohlásit, že CLIL vám rozhodně není cizí. Videu není potřeba rozumět v jeho celistvosti. Stačí se zaměřit na odpovědi k otázkám, které samy o sobě poskytují vodítko k tomu, co mají žáci slyšet. Dnes jsem o něco zkušenější  a pro psychický komfort studentů bych volila místo otázek jednodušší variantu- poslechové bingo (tabulka je v příloze). Žáci poslouchají opakovaně video a zaškrtávají si slova, která slyší. Pro váš psychický komfort vás ujišťuji, že všechna slova by na konci poslechu měla být přeškrtnuta. Pokud nejste jazykáři a tato aktivita vám přijde tupá, pletete se. Jedná se o mimořádně intenzivní soustředěné poslechové cvičení. 

V prezentaci je také několik příkladů na změnu tržní rovnováhy a jak se projevuje  v grafickém znázornění  Všechny jsem našla v online zdrojích, ale vzhledem k tomu, že jsem při tvorbě prezentace nepočítala s jejím publikováním, neoznačila jsem zdroje.

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

YouTube video: 
Mluvící Alfred Marshall pro bingo
Mluvící Alfred Marshall pro bingo
PřílohaVelikost
Soubor Metodika s řešením121.57 KB
Soubor Pracovní list176.7 KB
Soubor Bingo101.3 KB
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky