Trh a tržní mechanismus

Trh a tržní mechanismus - PPT

Spletla jsem si třídu. Nachystala jsem si do psychologie téma schopnosti a dovednosti, ale žáci o ročník výš očekávali ekonomii. Dívám se, jestli mě nezachrání nějaká rozdělaná práce, ale vše je hotovo. Máme začít novou kapitolu. No nic, tak si dneska něco povíme o .... trhu. Po chvíli hledání mě zachraňuje moje stará prezentace, kterou najdete v příloze.

Není to žádný zázrak, ale pokud začínáte učit, můžete pár slidů použít jako mustr. Některé určitě vyhodíte, ale zoufalí se i stébla za určitých okolností chytnou.

Z prezenace do pracovního listu přenáším aktivitu týkající se poptávky. Nazíráme v ní přísloví a rčení z ekonomického úhlu pohledu - Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše - jedná se o vztah substitutů, nebo komplementů?

V prezentaci je také několik obrázků a jedno krátké video v angličtině, takže když je použijete vhodným způsobem, můžete sebevědomě prohlásit, že CLIL vám rozhodně není cizí. Videu není potřeba rozumět v jeho celistvosti. Stačí se zaměřit na odpovědi k otázkám, které samy o sobě poskytují vodítko k tomu, co mají žáci slyšet. Dnes jsem o něco zkušenější  a pro psychický komfort studentů bych volila místo otázek jednodušší variantu- poslechové bingo (tabulka je v příloze). Žáci poslouchají opakovaně video a zaškrtávají si slova, která slyší. Pro váš psychický komfort vás ujišťuji, že všechna slova by na konci poslechu měla být přeškrtnuta. Pokud nejste jazykáři a tato aktivita vám přijde tupá, pletete se. Jedná se o mimořádně intenzivní soustředěné poslechové cvičení. 

V prezentaci je také několik příkladů na změnu tržní rovnováhy a jak se projevuje  v grafickém znázornění  Všechny jsem našla v online zdrojích, ale vzhledem k tomu, že jsem při tvorbě prezentace nepočítala s jejím publikováním, neoznačila jsem zdroje.

YouTube video: 
Mluvící Alfred Marshall pro bingo
Mluvící Alfred Marshall pro bingo
PřílohaVelikost
Soubor Metodika s řešením121.57 KB
Soubor Pracovní list176.7 KB
Soubor Bingo101.3 KB
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky

V našich lavicích sedí budoucí premiéři, ministři, zastupitelé, prezidentky, lékaři, lékařky... celá společnost.
V rámci občanky padají ty nejdůležitější a nejpodstatnější otázky.
Řešíme demokracii, politiku, právo, lidská práva, rasismus, xenofobii,...
Záběr občanky je tak velký, že v něm prostě všichni plavou!
Chybí metodiky, kvalitní vzdělávací materiály, spolupráce mezi učiteli...
...chybí protor pro nás, pro občankáře!
Rozhodli jsme se zvýšit prestiž ZSV.
Rozhodli jsme se, že vytvoříme Asociaci, zázemí pro všechny občankáře.
Musíme začít teď hned a pomoc si sami!