Podpora podnikavosti aneb Cesta z města

Lekce vznikla na základě přednášky ekonoma Aleše Roda. Klade si za cíl rozšířit obzory žáků zejména v ekonomicky slabších oblastech ČR či v regionech, kde se tradičně nedostává určité profese, služby, jako možnosti, jak podporovat podnikavost v žácích. Nápad vznikl ve chvíli, kdy moje neteř vytvářela na základní škole projekt na rozvoj podnikavosti. Vymyslely se spolužačkami létající kartáček, když jsem se ptala proč, řekla, radši se ani neptej. Nemohla s námi slavit narozeniny, než projekt dokončí. Vše probíhalo způsobem: cenu si vymyslím, koncového zákazníka už dávno mám.

V součtu se jednalo o kumulování nesmyslnosti. Nikomu nic nevyčítám, neslyšela jsem ani zpětnou vazbu paní učitelky a chápu, že při plném úvazku člověk někdy zadá ne vždy úplně smysluplnou práci. Lekce má sloužit jako podpora pro popsané situace. Víme, že podnikavost je v mnohých školách podchycena v rámci filosofie školy. V případě, že do takové školy nepatříte, budeme rádi, když v naší lekci naleznete inspiraci. Díky lekci máte možnost do světa podnikání spíše jen nakouknout, určitě netvoří komplexní způsob, jak začít podnikat. Je totiž důležité uvědomit si, že podpora podnikavosti vede žáky k vyšší sebedůvěře, ke schopnosti logicky myslet a řešit problémy, k inovacím a vyšší osobní odpovědnosti. Ne náhodou jsou právě tyto faktory charakteristické pro nejbohatší státy světa.

Aleš Rod: Proč je bohatší společnost, kde mladí lidé znají základy ekonomie?
https://www.youtube.com/watch?v=er-cfYruTJk
Aleš Rod je ekonom, podnikatel, vysokoškolský pedagog a otec dvou synů. Vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze a momentálně vede Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Premiér vlády jej společně s dalšími odborníky nominoval do Národní ekonomické rady vlády (NERV). Věnuje se hlavně ekonomii regulace (energetika, finanční sektor, závislostní industrie), fungování veřejného sektoru (státní rozpočet, hospodaření municipalit, role neziskových organizací v ekonomice) a digitální ekonomice (prolínání nových technologií do byznysu a fungování státní správy a samosprávy). Působí ve správní radě Anglo-American University, jeho instituce je členem mezinárodní sítě think-tanků 4.Liberty.eu. Zajímá se o investice do startupů, podporuje finanční gramotnost a podporuje zvyšování podnikavosti u mladých lidí.

S přáním úspěšného a inspirativního vyučování,
Pokud Vám naše činnost dává smysl, prosím podpořte nás:
https://www.obcankari.cz/podporte-nas

 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám.

 

YouTube video: 
Aleš Rod: Proč je bohatší společnost, kde mladí lidé znají základy ekonomie?
Aleš Rod: Proč je bohatší společnost, kde mladí lidé znají základy ekonomie?
Rozvoj občanského vzdělávání na ZŠ a SŠ
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky