Fany a pes

Jak si s dětmi povídat o nedávné historii? Jak jim vysvětlit co to byla železná opona, kdo ji postavil a koho chránila, před čím? Proč bylo možné cestovat do Maďarska, ale ne na západ a co měli za úkol pohraničníci nebo státní policie? Otevřít možnost povídat si o nedávné historii, kterou mají země ze střední a východní Evropy společnou. Nabídnout dětem dobrodružný příběh o holčičce, která přes prázdniny hlídá kamarádce psa a snaží se pochopit, proč se po prázdninách nevrátila do školy a emigrovala s maminkou do západního Německa. Příběh o tom, co se odehrávalo v Lipsku na podzim 1989, ale i o tom, proč byla v té době Praha plná opuštěných trabantů a co měly naše dějiny společného. O tom všem vypráví celovečerní koprodukční animovaný film Fany a pes, který vstoupí do kin 9. listopadu 2019, přesně v den 30. výročí otevření východoněmeckých hranic na západ a pádu berlínské zdi.

Vzhledem k letošnímu 30. výročí pádu komunismu, jehož oslavy se jistě budou týkat i škol a výuky občanské výchovy, společně s hodinami dějepisu, chtěli bychom učitelům představit animovaný film Fany a pes, který vznikl jako koprodukce Německa, Belgie, Lucemburska a České republiky. Film je určen pro děti od 8 do 12 let a mohl by pomoci žákům 1. stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií pochopit některé historické souvislosti a zároveň otevřít diskuzi k dalším otázkám.

Podívejte se na reportáž o filmu Fany a pes uveřejněnou v pořadu Události v kultuře České televize ZDE, případně na přiložený oficiální český trailer k filmu.

K filmu se připravují i edukativní materiály a do kin ho uvede společnost Pilot film. Pokud Vás snímek zaujal, budeme rádi, když se poradíte s provozovatelem Vašeho kina o možnosti promítání.

YouTube video: 
Fany a pes - trailer
Fany a pes - trailer
   
Aktuality

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky

V našich lavicích sedí budoucí premiéři, ministři, zastupitelé, prezidentky, lékaři, lékařky... celá společnost.
V rámci občanky padají ty nejdůležitější a nejpodstatnější otázky.
Řešíme demokracii, politiku, právo, lidská práva, rasismus, xenofobii,...
Záběr občanky je tak velký, že v něm prostě všichni plavou!
Chybí metodiky, kvalitní vzdělávací materiály, spolupráce mezi učiteli...
...chybí protor pro nás, pro občankáře!
Rozhodli jsme se zvýšit prestiž ZSV.
Rozhodli jsme se, že vytvoříme Asociaci, zázemí pro všechny občankáře.
Musíme začít teď hned a pomoc si sami!