Fany a pes

Jak si s dětmi povídat o nedávné historii? Jak jim vysvětlit co to byla železná opona, kdo ji postavil a koho chránila, před čím? Proč bylo možné cestovat do Maďarska, ale ne na západ a co měli za úkol pohraničníci nebo státní policie? Otevřít možnost povídat si o nedávné historii, kterou mají země ze střední a východní Evropy společnou. Nabídnout dětem dobrodružný příběh o holčičce, která přes prázdniny hlídá kamarádce psa a snaží se pochopit, proč se po prázdninách nevrátila do školy a emigrovala s maminkou do západního Německa. Příběh o tom, co se odehrávalo v Lipsku na podzim 1989, ale i o tom, proč byla v té době Praha plná opuštěných trabantů a co měly naše dějiny společného. O tom všem vypráví celovečerní koprodukční animovaný film Fany a pes, který vstoupí do kin 9. listopadu 2019, přesně v den 30. výročí otevření východoněmeckých hranic na západ a pádu berlínské zdi.

Vzhledem k letošnímu 30. výročí pádu komunismu, jehož oslavy se jistě budou týkat i škol a výuky občanské výchovy, společně s hodinami dějepisu, chtěli bychom učitelům představit animovaný film Fany a pes, který vznikl jako koprodukce Německa, Belgie, Lucemburska a České republiky. Film je určen pro děti od 8 do 12 let a mohl by pomoci žákům 1. stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií pochopit některé historické souvislosti a zároveň otevřít diskuzi k dalším otázkám.

Podívejte se na reportáž o filmu Fany a pes uveřejněnou v pořadu Události v kultuře České televize ZDE, případně na přiložený oficiální český trailer k filmu.

K filmu se připravují i edukativní materiály a do kin ho uvede společnost Pilot film. Pokud Vás snímek zaujal, budeme rádi, když se poradíte s provozovatelem Vašeho kina o možnosti promítání.

YouTube video: 
Fany a pes - trailer
Fany a pes - trailer

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky