Emoce: strach a bolest

Dali vám někdy k večeři na adaptačním kurzu čočku? Nám ano. Výsledkem bylo, že si nás s kolegou děti v hojném počtu volali k postýlkám, že je bolí břicho. Kolegové z policejní školy, kteří s námi gympláky tehdy budovu adapťáku sdíleli, nám řekli, že jejich žáci podobné problémy nemají a pokud ano, své učitele nevolají. K bolesti a jiným neduhům mají totiž jiný přístup.

Co je to vlastně bolest a proč by se o ní mělo učit, vyplyne z nabízeného materiálu.

Na našich stránkách se něco k duševnímu zdraví a psychologii objeví často poté, co v Respektu Petrovi Třešňákovi vyjde nějaký delší článek. Text Jak zvládnout bolest sice didakticky zpracovaný nabízíme až po několika měsících, ale navazuje na dříve publikovanou prezentaci o strachu (Emoce: strach).

Zde kromě prezentace nabízíme i pracovní list, u kterého sice nevadí, když ho nestihnete před hodinou vytisknout, protože otázky v něm obsažené se nachází i v prezentaci, ale dynamika hodiny tím trochu utrpí.

(Pokud jste Arielyho fanoušky, tak jste možná  v minulém roce zaznamenali napadnutí některých jeho experimentů, v tomto případě se nás však kauza nijak nedotýká.)

 

Nechť vám materiál poslouží tak, abyste vy i žáci výuku prožili zcela bezbolestně!

 

Bonus: Pokud se vaši studenti nebojí angličtiny, možná je zaujme text v příloze Painful Lessons Dana Arielyho, ve kterém popisuje své zážitky s léčením popálenin, které jako student utrpěl během fyzikálního experimentu. Traumatické zážitky z léčby ho přiměly opustit studium matematiky a fyziky a věnovat se psychologii, ke které si přidal i ekonomii.

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

PřílohaVelikost
PDF icon bolest_pl.docx.pdf186.81 KB
Soubor emoce_strach_a_bolest.pptx7.8 MB
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky