Seminář Jak učit ekonomii efektivně

Občankáři a INEV pořádají seminář zaměřený na efektivní výuku ekonomie
Milí vyučující,
rádi bychom Vás pozvali na seminář k Ekonomické olympiádě, který pořádají Občankáři  ve spolupráci s INEV. Můžete se těšit na mnoho zajímavých hostů, kteří se ve svých příspěvcích zaměří na možnosti efektivnější výuky ekonomie. Na semináři se mimo jiné dozvíte, jak Vaše studenty úspěšně provést Ekonomickou olympiádou, na co se při přípravě zaměřit a co studenti potřebují umět, aby se probojovali třeba až do finále v České národní bance.
Účast na školení je pro pedagogy zdarma. Během akce bude k dispozici malé občerstvení.
Datum konání školení: 24.11.2017 (pátek, 9 - 17 hod)
Místo konání: reprezentativní prostory Anglo-American University v Praze, Letenská 120/5, 118 00 Malá Strana
Přihlaste se a zvyšte tak šanci vašich studentů a školy na postup v soutěži!
Hlásit se můžete zde: http://www.ekonomickaolympiada.cz/prihlaska-na-skoleni/

Program:
Pá 24.11. 
9:00 registrace, networking u kávy
9:30 Přivítání zástupcem AAU
9:40 Občankáři (Michal Řezáč)
9:50 Ekonomická olympiáda, předání ceny + focení celý tým EO
9:55 Ekonomická olympiáda: Silné a slabé stránky ekonomie na SŠ (Martina Bacíková)
10:35 přestávka
10:40 Efektivní vzdělávání (Martin Roman)
11:40 oběd
13:00 Kdo si hraje, nezlobí (a ještě se něco naučí) (Miroslav Svoboda)
14:00 přestávka
14:10 Khan Academy - představení a možnosti spolupráce Michala Kreys
14:15 Hospodářský cyklus – teorie a praxe (Pavel Potužák)
15:15 Ekonomická olympiáda - informace k letošnímu ročníku (Pavlína Olšáková)
15:30 přestávka
15:45 Pokrok pohledem ekonomie (David Lipka)
16:45 Závěr konference (zástupci Občankářů a INEV)
17:00 konec

Obsah jednotlivých příspěvků:
1) Dr. Martin ROMAN, MA
název přednášky:
Efektivita vzdělávání
Anotace přednášky:
Představení nových přístupů ve vzdělávání a výukových metod.

životopis:
Dr. Martin ROMAN, MA je absolventem Právnické fakulty UK a University College London, Master of Arts in Effective Learning and   Teaching. V posledních 20 letech působil jako generální ředitel ČEZ, Škoda Holding a.s., Janka Radotín a.s. V roce 2011 odstartoval projekt „Čtení pomáhá“. Je předsedou Správní rady PORG, o.p.s. Od r. 2016 vydává překlady klíčových pedagogických děl.

2) Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D.

Název přednášky:
Kdo si hraje, nezlobí (a ještě se něco naučí)

Anotace přednášky:
Na co se studenti těší v hodinách? Když se mohou sami projevit a hrát si, místo aby mne jen poslouchali. Nemusí sedět v lavici a být potichu, a ještě navíc dostanou bonusové body. Ale jaké hry s nimi hrát, aby se přitom i ekonomicky vzdělali? To bude tématem mojí přednášky. Totiž, nebude to žádná přednáška - zahrajeme si hry, které hraji se svými studenty. Třeba některé z nich budete moci uplatnit ve svých hodinách.


Životopis:
Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D. je prorektorem pro záležitosti výuky na Anglo-americké vysoké škole. Je vzděláním ekonom a filosof, a tak se snaží hledat a ukazovat vztahy mezi ekonomií a filosofií nebo dalšími společenskými vědami. Dlouhodobě vyučuje především tzv. ekonomický styl myšlení a ukazuje studentům, jak ho využívat v každodenním životě. Jeho největší výzou je měnit myšlení studentů, kteří si kurs ekonomie původně zapsali jen z povinnosti.

3) Pavel Potužák
Název přednášky: Hospodářský cyklus – teorie a praxe

Anotace: Přednáška představí hlavní charakteristiky fluktuací ekonomiky. Ukáže příklady z nedávné i minulé historie a nastíní hlavní teorie hospodářského cyklu.

Literatura: Holman, R.: Ekonomie
                  Mankiw, N. G.: Zásady ekonomie
     de Soto, J. H.: Peníze, banky a hospodářské krize
                        
Pavel Potužák přednáší kurzy makroekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE. Zabývá se teorií úroku, kapitálu a hospodářského cyklu.

4) David Lipka

Název přednášky: Pokrok pohledem ekonomie

Anotace: Přednáška na příkladech ukazuje, jak se měnil životní standard během historie a odpovídá na otázku, za co vděčíme současnému bohatství. Vyrovnává se s kritickými argumenty zpochybňujícími pokrok odkazem na environmentální problémy či kvalitu života a podává kritický přehled standardních vysvětlení ekonomického růstu.

Životopis:
Got a Ph.D. in economics from University of Economics, Prague (VSE). He worked at the department of institutional economics at VSE since 2006 and chaired the department from 2009. In 2013 he joined AAU as Dean of the School of International Relations and Diplomacy. From 2015 onwards he serves as Vice Provost and later Vice President for Student Affairs. Throughout his career he also worked as director for research at the oldest Czech Think Tank Liberální institute and taught at universities in the Czech Republic, Italy, and China. Besides AAU he lectures for the International doctoral program in Institution, Economics, and Law and serves as a member of its academic board. His research interests are in Smithian political economy, economics and ethics, and philosophy of economics.

 

PřílohaVelikost
PDF icon program_inev_listopad_2017.pdf883.45 KB

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky