Český model amerického kongresu:studenti zažijí boj demokratů s republikány již poosmé

Český model amerického kongresu letos znovu otevře brány simulovaného Kapitolu. Účastníci z řad středoškoláků i vysokoškoláků se opět na týden vžijí do rolí zákonodárců či akreditovaných pozorovatelů a budou zapáleně diskutovat o aktuálních otázkách, jakými se zabývá i reálný Kongres USA. V Plzni se jich letos sejde na dvě stě.

Letošní ročník této vzdělávací akce, pořádané Centrem politických studií, se uskuteční 9. – 14. září v Plzni. Studenti na postech kongresmanů budou hájit zájmy svých voličů buď ve Sněmovně reprezentantů, připravené pro nováčky ve světě diplomatických simulací, nebo v Senátu, určeném pro zkušenější účastníky.


Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří si chtějí vyzkoušet jinou roli, než je role zákonodárce – v nabídce budou také místa členů exekutivy, lobbistů a žurnalistů. Tyto skupiny sice nebudou vládnout hlasovacím právem, k prosazení se jim ale pomohou jejich vlastní, unikátní výhody. Pro ministry obhajující stanoviska Bílého domu takovou předností bude podpora přímo „prezidenta” - v případě modelu tedy prezidentky Kristýny Hrdličkové, výkonné ředitelky projektu. Lobbisté pak budou za zájmy svých zaměstnavatelů bojovat za pomoci šekových knížek a novináři se mohou těšit na pozornost širokého publika, spoléhajícího na jejich schopnost odhalit veřejnosti pravdu.


Online přihlašování k postům senátorů, senátních ministrů a senátních lobbistů se společně s místy žurnalistů otevře 23. dubna 2018. K mandátům ve Sněmovně bude možné se registrovat od 30. dubna. Na účastníky bude čekat pestrá agenda: „Jednání se budou točit okolo kontroverzních témat, jako jsou legalizace užívání a prodeje konopí, regulace kryptoměn nebo ochrana jižní hranice Spojených států před imigrací z Mexika. Dá se proto čekat, že letošní argumentační souboj mezi tábory republikánů a demokratů bude skutečně napínavý,“ uvedla výkonná ředitelka Kristýna Hrdličková.


Všichni účastníci tak stráví týden vzděláváním se v oblasti aktuálních otázek mezinárodní politiky, ale i rozvíjením svých argumentačních dovedností, práce s informacemi či vystupováním na veřejnosti.
O hladký průběh celé akce se stará přes 40 organizátorů z řad studentů středních a vysokých škol.


Více informací o projektu včetně novinek se dočtete na https://www.facebook.com/americkykongres/

V případě otázek se neváhejte obrátit na:

Michaela Tobolová
Email: tobolova@americkykongres.cz
Telefon: +420 602 530 245

PřílohaVelikost
PDF icon plakat_skoly_jpg.pdf12.21 MB
   
Aktuality

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky

V našich lavicích sedí budoucí premiéři, ministři, zastupitelé, prezidentky, lékaři, lékařky... celá společnost.
V rámci občanky padají ty nejdůležitější a nejpodstatnější otázky.
Řešíme demokracii, politiku, právo, lidská práva, rasismus, xenofobii,...
Záběr občanky je tak velký, že v něm prostě všichni plavou!
Chybí metodiky, kvalitní vzdělávací materiály, spolupráce mezi učiteli...
...chybí protor pro nás, pro občankáře!
Rozhodli jsme se zvýšit prestiž ZSV.
Rozhodli jsme se, že vytvoříme Asociaci, zázemí pro všechny občankáře.
Musíme začít teď hned a pomoc si sami!