Bude zima, bude mráz? Energie, ceny a inflace

Energie, zdražování, inflace, ceny, zima, plyn. To jsou pojmy, které se poslední dobou vyskytují v médiích velmi často. Nabízíme pracovní list s jednoduchými aktivitami, které nám poskytnou záminku, abychom si o tématu zlehka promluvili (tím myslím i na základní škole:)

Více k tématu: https://a2larm.cz/2021/11/propad-stovky-tisic-domacnosti-do-chudoby-muze-mit-nedozirne-nasledky-rikaji-experti/

Anotace:

V pracovním listu se zamyslíme nad změnami cen v čase. Zjistíme, jak se pohybovaly ceny základních potravin v roce 2008 ve srovnání s dneškem. Podíváme se také na vývoj cen nemovitostí a pohonných hmot. Zamyslíme se, proč jejich ceny rostou v čase odlišně a uvědomíme si roli průměru v inflaci. Pokud budeme mít kvalitní připojení k internetu, rozšíříme si i svou mediální gramotnost prací s archivem webových stránek. Díky nim se podíváme na zboží v akci v době narození žáků. Zjistíme, proč se zdražují energie a jaký výhled máme ohledně zvyšování cen do budoucna. Ať se vám lekce líbí!

 

Pomůcky:

Zařízení s připojením k internetu

 

Předmět:

Aktuální dění, ekonomie, inflace, energie

 

Délka:

V závislosti na kvalitě internetového připojení (webový archiv chvíli trvá) cca 45 minut a víc

 

Věk:

ZŠ, SŠ

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

cc by-nc-sa

Komentáře

Původní odkaz na leták Hypernovy už nefunguje, použila jsem leták Albertu z roku 2012: https://www.akcniletaky.com/letak-albert-sleva-25-procent-na-vsechny-irs....

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky