Mafie

Nabízíme Vám pětidílný americký dokumentární cyklus o minulosti a současnosti mafie. Videa jsou česky dabovaná, každé z nich trvá přiblížně 55 minut. Stránka obsahuje odkazy na všech 5 dílů. Bude záležet pouze na Vás, který díl bude vhodný do Vaší výuky.

Mafie 01 - Původ a historie zločineckých organizací

Podoba mafie, symbolu zločinného spiknutí, krvavých tajemství a mlčení až za hrob, se během staletí měnila. Organizovaný zločin se nevyhnul žádnému kontinentu a patří k největším problémům současného světa.
Odkud vzniká vůbec pojem mafie? Jaký je etymologický původ tohoto slova? Kde se s mafií všude setkáváme? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v prvním dílu tohoto dokumentárního cyklu.

Mafie 02 - Drogy a obchod

Jak samotný název napovídá, druhý díl dokumentárního cyklu se zabývá obchodem s drogami. Obchod s narkotiky vzkvétá po celém kontinentě. I když se vlády po celém světě snaží s narkomafií neustále bojovat, bohužel, jejich pokusy jsou někdy na špatné cestě. Jak tato narkomafie funguje se dozvíte v tomto díle.

Mafie 03 - Jihoamerické a orientální skupiny

Tento díl amerického dokumentárního cyklu o minulosti i současnosti mafie vás zavede do Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Doménou organizovaných zločinů v některých zemích těchto kontinentů je výroba a pašování narkotik. Drogoví baroni ovládají celá území spolu s miliony převážně venkovských obyvatel. A spojenectví organizovaného zločinu s politickými strukturami je tu po hříchu běžnou praxí.

Mafie 04 - Nové organizace

Tato část dokumentu je věnována proměnám organizovaného zločinu ve východní Evropě a v zemích bývalého Sovětského svazu. Na scéně tu totiž byly i tajné služby těchto zemí - především KGB - které udržovaly kontakty s místním organizovaným zločinem. Financovaly také destabilizující hnutí po celém světě - často prostřednictvím zisků z obchodu s narkotiky. Bilance války proti organizovanému zločinu je silně ovlivněna ekonomickými zájmy. Je vedena pouze proti "malým rybám", a proto se nikdy nedotkla velkých bossů zločinecké sítě.

Mafie 05 - Jejich strategie a podnikatelské aktivity

Jedním z cílů mafie je co největší zisk, vliv, čehož dosahují metodami ilegálního podnikání a pronikání do legální ekonomiky, zejména v oblastech obchodu, zbraněmi, lidmi, drog...Jak si na sebe mafie vydělávají a za jaké hranice jsou až schopni kvůli zisku a slávě jít? Poslední z pětice dokumentárních filmů o mafii.

Zdroj textů: Mafia. Dokumenty.tv [online]. [cit. 2015-02-22]. Dostupné z: http://dokumenty.tv/tag/mafia/

 

YouTube video: 
Mafie 01 - Původ a historie zločineckých organizací
Mafie 01 - Původ a historie zločineckých organizací
Mafie 02 - Drogy a obchod
Mafie 02 - Drogy a obchod
Mafie 03 - Jihoamerické a orientální skupiny
Mafie 03 - Jihoamerické a orientální skupiny
Mafie 04 - Nové organizace
Mafie 04 - Nové organizace
Mafie 05 - Jejich strategie a podn. aktivity
Mafie 05 - Jejich strategie a podn. aktivity
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky

V našich lavicích sedí budoucí premiéři, ministři, zastupitelé, prezidentky, lékaři, lékařky... celá společnost.
V rámci občanky padají ty nejdůležitější a nejpodstatnější otázky.
Řešíme demokracii, politiku, právo, lidská práva, rasismus, xenofobii,...
Záběr občanky je tak velký, že v něm prostě všichni plavou!
Chybí metodiky, kvalitní vzdělávací materiály, spolupráce mezi učiteli...
...chybí protor pro nás, pro občankáře!
Rozhodli jsme se zvýšit prestiž ZSV.
Rozhodli jsme se, že vytvoříme Asociaci, zázemí pro všechny občankáře.
Musíme začít teď hned a pomoc si sami!