Česko digitální vs. Právo na analog

Anotace:

Žáci se seznámí s argumenty dvou protistran v procesu digitalizace služeb veřejné správy. Lekce žáky blíže seznámí i se službami veřejné správy. V lekci se jedná o proces povinné digitalizace služeb veřejné správy, upozorníme, že nic takového se u nás neděje (i když s malými výjimkami, např. daňové přiznání firem). Cílem je vystavěn argument a umět pracovat s argumentem protistrany formou dialogu.

Lekce vychází ze dvou přednášek:

 

1) Michal Bláha: Představí Digitální a informační agenturu

Michal Bláha přiblíží proces digitalizace služeb veřejné správy skrze vzniklou Digitální a informační agenturu aneb Není se čeho bát...

 

2) Hynek Trojánek: Soukromí ve věku sledovacího kapitalismu

Původní představa, že o nás stát či soukromý sektor bude složitě sbírat osobní údaje, aby nás měl pod dohledem či na nás cílil reklamu, byla nahrazena překvapivou realitou: osobní údaje odevzdáváme sami a dobrovolně, "platíme" jimi pravidelně za "bezplatné" využívání digitálních nástrojů. Kam směřuje "sledovací kapitalismus" a můžeme se jako jednotlivci vůbec nějak bránit?
Pracuje v organizaci Iuridicum Remedium, která se dlouhodobě zabývá ochranou soukromí a digitálními právy. Více než deset let pracoval v sociální oblasti s lidmi s postižením či s duševním onemocněním. Jako scenárista se zároveň podílel na řadě dokumentů, animovaných filmů i seriálů.

YouTube video: 
Michal Bláha: Představí Digitální a informační agenturu
Michal Bláha: Představí Digitální a informační agenturu
Hynek Trojánek: Soukromí ve věku sledovacího kapitalismu
Hynek Trojánek: Soukromí ve věku sledovacího kapitalismu
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky