Kurz Metody diskuse a reflexe na příkladu nových technologií

Jak vést se studenty diskuse na aktuální témata efektivně, aby si dokázali vytvořit vlastní odůvodněný postoj?
Máme chtít žít co nejdéle, případně věčně?
Mají být stanoveny hranice svobody slova?

Pokud Vás zaujala aspoň jedna z těchto otázek, neměl by Vám uniknout kurz, který pro pedagogy organizuje Ústav filozofie a religionistiky Univerzity Karlovy.

Kurz Metody diskuse a reflexe na příkladu nových technologií, vedený německým didaktikem filosofie českého původu Petrem Frantikem z Univerzity v Kolíně nad Rýnem, proběhne v pátek a sobotu 4. a 5. 11. 2022.
Účastníci se seznámí s výukovým modelem vhodným pro diskuse na aktuální témata. Představovaný diskusní model v sobě zahrnuje rozmanité metody vhodné pro výuku (nejen) filosofie: diskusi nad dilematem, myšlenkové experimenty, debatu pro/kontra, argumentační esej, skládankové učení apod.
Účastníci si sami tento model v průběhu obou dnů vyzkouší na následujících tématech:

1. Technologie sloužící k prodloužení života a smysl nesmrtelnosti

– Příklady tematizovaných otázek: Máme chtít žít co nejdéle, případně věčně? Co utváří „dobrý život“? Co pro člověka znamená smrt a smrtelnost? Jaká osobní a společenská rizika obnáší možnost významného prodloužení života, případně nesmrtelnosti? Mají budoucí (ještě nenarození) lidé právo na (dobrý) život?

2. Svoboda mínění a cenzura v nových médiích

– Příklady tematizovaných otázek: Mají být stanoveny hranice svobody slova?  Jaké (individuální i společenské) výhody a rizika spočívají v neomezené svobodě slova a naopak v přísné cenzuře? Jak a kdo může rozhodovat o tom, co se smí říkat a co ne?

Celý kurz bude simultánně tlumočen do češtiny, všechny materiály pro účastníky budou taktéž přeloženy.

Podrobnější informace naleznete ZDE.


O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky