Pražský studentský summit

Pražský studentský summit

Pět workshopů, návštěvy ambasád a tvrdá diplomatická vyjednávání. Tak vypadá realita pro více než 300 studentů středních a vysokých škol z celé republiky. Účastní se totiž Pražského studentského summitu. A proč? Chtějí se vzdělávat za hranice běžné školní výuky. Chtějí poznávat svět kolem sebe. Chtějí diskutovat o problémech, které se týkají každého z nás. Chtějí měnit svět.

„Projektem za dobu jeho existence prošly tisíce mladých lidí, kteří dnes často zastávají vrcholné pozice ve státní správě, byznysu či médiích, případně zakládají další projekty rozvíjející aktivní občanskou společnost. Jsou totiž ochotní vystoupit ze své komfortní zóny a dělat něco navíc oproti drtivé většině svých vrstevníků. Ve svém volném čase aktivně pracují na zdokonalování svých dovedností a rozšiřování svých znalostí,“ popisuje, v čem jsou tito studenti výjimeční hlavní koordinátorka projektu Eva Prudilová.

Pražský studentský summit je celoroční projekt, kterého se účastní vybraní středoškoláci a vysokoškoláci z celé republiky. V náročném přijímacím řízení obstojí opravdu jen ti nejlepší. V rámci této skupiny jsou si navzájem inspirací, ale také důvodem posouvat dále své hranice. Kromě mezinárodních vztahů se mohou účastníci vzdělávat v oblasti ekonomie, lidských práv, kultury, klimatické změny a mnoha dalších. Zároveň ale rozvíjí své dovednosti jako argumentace, vyhledávání informací, kritické myšlení či rétorika. Pražský studentský summit tak přispívá k tvorbě aktivní občanské společnosti.

„Na Summitu jsem se dostala do okruhu lidí, kterým není lhostejná jejich budoucnost. Zároveň ale vnímají potřeby a názory ostatních a jsou schopní o nich diskutovat a přemýšlet. Věřím, že to jsou právě oni, kdo má potenciál změnit svět k lepšímu a zároveň mají tuto možnost ve svých rukou,“ dodává Prudilová.

Přijímací řízení do modelu OSN Pražský studentský summit končí již 30. září, do modelů NATO a EU pak 15. října. Studenti mají tedy už jen posledních pár dní přihlásit se na největší projekt svého druhu ve střední Evropě.

Více informací najdete na www.studentsummit.cz


O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky