Jak funguje Evropská unie

Stáhněte si nebo si objednejte tištěnou verzi publikace, jejímž podtitulem je Průvodce institucionálním rámcem EU.

Evropská unie (EU) je jedinečná. Není federálním státem jako Spojené státy americké, neboť její členské státy zůstávají nezávislými suverénními národy. Stejně tak není pouze mezivládní organizací jako Organizace spojených národů, neboť jistou část své suverenity členské státy sdílejí a získávají tak mnohem větší kolektivní sílu a vliv, než jaký by měly, pokud by jednaly samostatně. Svoji suverenitu sdílejí tím, že přijímají společná rozhodnutí prostřednictvím společných orgánů, jako je Evropský parlament, který je volen občany EU, a Evropská rada a Rada, jež obě zastupují národní vlády. Rozhodují se na základě návrhů Evropské komise, která zastupuje zájmy EU jako celku. Ale co každý z těchto orgánů dělá? Jak pracují společně? Kdo je za co zodpovědný? Tato brožura přináší odpovědi na podobné otázky, podává rovněž stručný přehled o agenturách a dalších institucích, které se podílejí na činnosti Evropské unie, a nabízí vám užitečného průvodce po rozhodovacím procesu v EU. Tato publikace je součástí edice „Politiky Evropské unie“, která prezentuje činnost EU v různých oblastech, důvody jejích opatření a jejich výsledky

Materiály poskytuje Zastoupení Evropské komise v ČR. Tuto příručku si můžete stáhnout v elektronické verzi na webu www.euhrou.cz  nebo si ji zdarma objednat v tištěné podobě v knihovně Evropského domu na emailu:knihovna@evropskydum.cz.

PřílohaVelikost
PDF icon jak-funguje-eu_1.pdf2.38 MB
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky