Jezídové

RVP: Občanský a společenskovědní základ; Občan ve státě: lidská práva – zakotvení lidských práv v dokumentech; porušování a ochrana lidských práv; Mezinárodní vztahy a globální svět: mezinárodní spolupráce – důvody, význam a výhody; významné mezinárodní organizace a společenství – RE, NATO, OSN, jejich účel a náplň činnosti
Předměty:
ZSV (sociologieidentita, etnicita a migrace; mezilidské konflikty, válka a genocidy; politologie a mezinárodní vztahy: konflikt, mezinárodní organizace, lidská práva)

Anotace:
Prostřednictvím metodiky se seznámíme s menšinou jezídů na území severního Iráku. OSN vyhodnotila útoky Islámského státu v Iráku a Sýrii na náboženskou menšinu jezídů jako pokus o genocidu. V srpnu 2014 v severoiráckém Sindžáru zahynulo až 5000 jezídů a tisíce jezídských žen a dívek byly znásilněny a odvlečeny do otroctví. Aktivita se zaměřuje i na jednu z uprchlých jezídek, Nadjou Muradovou: https://www.csfd.cz/film/585968-na-jejich-bedrech/prehled/ . Žáci analyzují Úmluvu o zabránění a trestání zločinu genocidia.

Klíčová slova:

Genocida, jezídové, Islámský stát, Úmluva o zabránění a trestání zločinu genocidia

Doporučený věk:

16 +

Délka:

90 minut

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/16_037/0000287
Název projektu: VOSK - vzdělávání k sociálním a občanským kompetencím
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

PřílohaVelikost
PDF icon Jezídové - pracovní list519.05 KB
PDF icon Jezídové - metodika981.67 KB
Soubor Jezídové - PPT17.41 MB
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky