"Majetek a moc v Česku: Politický a sociální vývoj po roce 1989" lekce od Tajného učitele

Lekce vznikla ve spolupráci s Filosofickým ústavem Akademie věd. Vychází z přednášky dr. Ondřeje Lánského,"Majetek a moc v Česku: Politický a sociální vývoj po roce 1989" , kterou naleznete v odkazu.

Anotace:

Metodika nabízí sérii cvičení, jejichž společným prvkem jsou změny v našem státě po revoluci z roku 1989. Jedná se o propojení dějepisu, sociologie, politologie a ekonomiky. Studenti často pracují samostatně či ve skupinách, hledají a zpracovávají informace, přemýšlí, argumentují. Cílem metodiky je najít klíčové body dějin po roce 1989 a charakterizovat, jak se změnila politika, ekonomika a společnost. Není nutné postupovat podle metodiky v plné verzi, užitečná mohou být i jednotlivá cvičení.

Anotace přednášky:

dr. Ondřej Lánský, Majetek a moc v Česku: politický a sociální vývoj po roce 1989
Sametová revoluce z roku 1989 bývá interpretována jako počátek návratu svobody, demokracie a kapitalismu do Česka. Byl obnoven systém politické moci, kde se základem staly svobodné volby. Práva a svobody nabyly podoby, jakou mívají ve standardních demokratických zemích s právním státem. Jednalo se tedy o pozitivní sociální změnu. Ovšem vedle této interpretace lze o tomto období vyprávět i jiný příběh, protože u návratu ke kapitalistickému hospodářství se po čase začalo ukazovat, že ne vše se vyvíjí tak, jak si obyvatelé Česka asi přáli. Problematická privatizace, převody majetku a vznik nových vrstev vedly k tomu, že se nižším vrstvám společnosti přestala po jistém čase zlepšovat jejich životní situace. Společnost se začala ekonomicky a sociálně rozdělovat. Přednáška se věnuje detailní analýze této druhé strany polistopadového vývoje, kterou zkoumá zejména prostřednictvím rozborů vycházejících z konceptuálního okolí pojmu „elita“ a „oligarchie“.

YouTube video: 
dr. Ondřej Lánský, Majetek a moc v Česku: politický a sociální vývoj po roce 1989
dr. Ondřej Lánský, Majetek a moc v Česku: politický a sociální vývoj po roce 1989
PřílohaVelikost
PDF icon Jak na lekci Samet1.12 MB
PDF icon PL Samet469.3 KB
Soubor PPT Samet6.87 MB
Spolupráce s Filosofickým ústavem Akademie věd ČR
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky