Pandora Papers

Chcete se s žáky podívat na průběh kauzy, na které se podílelo tajně 600 novinářů z celého světa?

V rámci, které se odhlalilo, kteří politici z celého světa mají sídla firem v daňových rájích. U nás se do ní zapojila Investigace.cz.

Žáci nejdřívě pátrají, co je podstatou kauzy a následně se v rámci diskuze zamýšlejí nad otázkou, zda všechno, co je legální, je zároveň morální. Pokud si jako učitelé nejste v tématu jisti, nabízíme samostudium (odkazy na podcasty a reportáže). V rámci jedné z PPT se řeší i vliv kauzy na volby do poslanecké sněmovny v roce 2021 (zdroj Otázky Václava Moravce), zde je dobré připomenout, že se jednalo o společnou akci 600 novinářů z celého světa, většina z nich termín našich voleb neřešila.

Co nabízíme? Prezentace informuje, co se skrývá pod názvem Pandora Papers. V krátké pohádce (video, 5min) zjistíme, kdo byla Pandora. Pak si pustíme 2minutovou prezentaci Pandora Papers přímo od jejich tvůrců a .... pak to začne:)

Aby žáci mohli odpovědět na otázky v pracovním listu, budou si muset video ještě minimálně dvakrát pustit (možná i mnohem víckrát). Proto potřebují připojení k internetu, ideálně vlastní sluchátka a vy pevné nervy. Nebo jim video několikrát pusťte sami.

Na závěr lekce by žáci měli vědět, čeho se týká kauza Pandora Papers, co jsou daňové ráje a offshorové firmy, proč se o nich mluví a ještě dlouho bude.

Návrhy:

Po aktivitě lze pustit i českou stopu: https://www.youtube.com/watch?v=spZarspHwNg

Samostudium:

podcasty: https://www.obcankari.cz/edukacni-material-pandora-papers-ii-zdrojuj

ČT: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3380878-zalozit-offshorovou-firmu-jde-rychle-a-neni-trestne-komentuje-pandora-papers-advokat

Klíčová slova:

Ekonomie, Pandora Papers, daňové ráje

Doporučený věk:

13 +

Délka:

45 + 

Pomůcky:

PL, internet, sluchátka (nejsou nutná)

Linky na videa v lekci:

INVESTIGACE.CZ + ICIJ: Co je Pandora Papers

Příběh Pandory

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

YouTube video: 
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky