Smutná lekce demokracie: Unesli kvůli němu letadlo

Výchova k občanství a k respektu k demokratickým hodnotám může probíhat různými cestami. Na této smutné a živé kauze si mohou žáci uvědomit, v jak křehkém světě žijí.

Prezentace je použitelná i bez metodického listu. Pozor na slide 8, tam závisí na věku žáků, do jaké hloubky v odůvodňování odpovědí půjdete. Nasměrovala bych je na Ústavu ČR a na Listinu základních práv a svobod, starší v praxi využijí znalosti práva.

V posledním bodě se liší verze prezentace a pracovního listu. V prezentaci se upozorňuje na křehkost demokracie a apeluje na účast ve volbách. V posledním cvičení v pracovním listu je apel odlišný: zajímejme se o případy porušování lidských práv, protože společenská poptávka po informacích tohoto typu je sama o sobě formou politického aktivismu.

 

Klíčová slova:

Lidská práva, Bělorusko, mezinárodní vztahy

Doporučený věk:

13 +

Délka:

45 

Pomůcky:

PL, internet

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

PřílohaVelikost
Soubor u_nas_by_se_to_stat_nemohlo.docx5.73 MB
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky