Po sametu: podcastová série Radia Wave o 30 letech demokracie

Od listopadu 1989 uplyne už 30 let. K výročí sametové revoluce připravila stanice Českého rozhlasu pro mladé Radio Wave dokumentárně-reportážní sérii Po sametu. Přibližuje polistopadové události posluchačům a posluchačkám, kteří je nezažili nebo je vnímali dětskýma očima. Vybráno bylo deset zásadních milníků, které ovlivnily naši současnost. Série může být skvělým učebním materiálem pro studenty středních škol.

Série nabízí rozhovory s pamětníky, historiky, politiky i mladými osobnostmi. Prostřednictvím dobových záznamů přibližuje, jak lidé tuto dobu prožívali, a vrací se na místa, kde události probíhaly. Cyklus Po sametu připomíná, jak nastavily demokratický systém v Česku první svobodné volby, jakou roli sehrála v uspořádání společnosti kupónová privatizace, co změnil policejní zásah na Czechteku, televizní krize nebo protiromské pochody či co pro českou společnost znamenal první polistopadový prezident Václav Havel.

Všemi epizodami provází Vítek Svoboda a o dvě dekády zkušenější Lucie Vopálenská, tedy novinářka, která události zažila, a moderátor, který je prožíval jako dítě nebo si je vůbec nepamatuje.

Radio Wave připravilo k projektu Po sametu doprovodné obsahy a videa s archivními záběry i dobovými fotografiemi, debaty s odborníky z řad historiků či historiček i s mladými aktivisty nebo společné vysílání se slovenským Rádiem_FM na téma 30 let od sametové revoluce. K němu bude na stránkách Radia Wave zveřejněn speciální kvíz, v němž si posluchači a posluchačky budou moci ověřit své znalosti na základě odvysílaných epizod.

Série Po sametu vznikala ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny a pedagogové ji mohou využít v rámcových vzdělávacích programech při výuce dějepisu na středních školách a gymnáziích. Součástí projektu jsou rovněž veřejné debaty o polistopadových událostech pro mladé publikum.

Po sametu můžete poslouchat na webové stránce wave.cz/posametu nebo každé pondělí ve vysílání Radia Wave. K odběru podcastu Po sametu se můžete přihlásit na wave.cz/podcasty.


O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky