3. den Letní školy Občankářů: Nezávislost médií?

Odkaz obsahuje linky na přednášky ze dne Nezávislost médií?, který proběhl v rámci Letní školy. V příloze naleznete i prezentace přednášejících. V odkazu připomínáme i náš Běloruský balíček v návaznosti na přednášku Ondřeje Soukupa.

Můžete se poslechnout:

Václav Moravec: Publicistika ve veřejnoprávních médiích; možnosti a limity aneb Nová krize České televize?

Ivana Svobodová: Co se děje v Radě ČT?

Ondřej Soukup: Osud novinářů v autoritářských státech (příklad Ruska a Běloruska)

Běloruský balíček:  https://www.obcankari.cz/edukacni-material-neprestavat-busit-do-zdi-belorusky-balicek

Ivana Svobodová: Co se děje v Radě ČT?
Způsob, jakým se vybírají radní, kteří pak působí v kontrolním orgánu České televize, je odbornou veřejností kritizováno mnoho let. V poslední době se situace vyhrotila a poslanci posílají do rad lidi podle jednoduchého klíče: “Rozumíte tomu a chápete roli kontroly? Pak neprojdete. Jste kritik ČT nebo bývalý zaměstnanec ČT, co má důvod se pomstít vedení? Vítejte.” Část radních dnes působí spíše jako skupina vybraná k šikaně ředitele ČT, než jako kontroloři, a to vše se děje v aranžmá s policejním doprovodem jedné z radních. Co je skutečným cílem radních, jak podobná situace dopadla například na Slovensku - a mohou to vyřešit volby?

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=7JJJYPbaegA

Ivana Svobodová: Posledních 10 let reportérka týdeníku Respekt, předtím pracovala v časopise Týden a v MF DNES. Věnuje se reportážím a tématům souvisejícím s politikou. Sleduje jednání mediálních rad a v poslední době zejména dění v Radě ČT a na lince mezi radou a sněmovnou.


Václav Moravec: Publicistika ve veřejnoprávních médiích; možnosti a limity aneb Nová krize České televize?Přednáška s následnou diskusí se zaměří na specifika publicistiky jako součásti žurnalistiky, rozdíly mezi publicistikou a zpravodajstvím a na proměny médií veřejné služby v komparaci ČR a evropských zemí.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=9Vl4-4oNUVE

Václav Moravec působí jako vysokoškolský pedagog na katedrách žurnalistiky IKSŽ FSV UK v Praze, kde je rovněž vedoucím Střediska žurnalistiky umělé inteligence, a produkce FAMU. Předmětem jeho odborného zájmu jsou novinářská etika, internetová a automatizovaná žurnalistika, konvergence audiovizuálních médií. Veřejnosti je znám jako moderátor a dramaturg České televize. Za svou práci získal několik ocenění (např. Novinářská křepelka, Elsa či TýTý).


Ondřej Soukup: Osud novinářů v autoritářských státech (příklad Ruska a Běloruska).
Úkolem novinářů, alespoň těch, kteří jsou hodni toho jména, je nezávisle a objektivně informovat své čtenáře, posluchače a diváky o tom, co se skutečně děje. Což logicky vadí těm, kteří se snaží vytvářet svůj pozitivní mediální obraz. Známe to i z Česka. Jenže v režimech jako je Bělorusko nebo Rusko to není o nepouštění na tiskovky nebo hanlivých výrocích. Zde jde bez nadsázky o svobodu i o život. V zasedačce ruského nezávislého listu Novaja gazeta visí portréty čtyřech zavražděných členů redakce, z nichž asi i mimo Rusko byla nejznámější Anna Politkovskaja. V Bělorusku jsou momentálně ve vězení desítky novinářů. Jedna novinářka z televize Belsat stačila utéct na Ukrajinu a úřady zatkly manžela její sestry a vyšetřovatel jí zavolal, že dokud se nevrátí do Běloruska, toho muže nepropustí. O tom, co hrozí novinářům, se na vlastní kůži přesvědčil Raman Pratasevič, kvůli kterému donutily běloruské úřady přistát v Minsku letadlo společnosti Ryanair a dnes mu hrozí až dvanáct let vězení.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=rEVDqqFp0Ik

Ondřej Soukup je redaktorem zahraniční redakce Hospodářských novin, což je v zásadě záminka jak se věnovat předmětu svého životního zájmu, tedy Rusku a dalším republikám bývalého Sovětského svazu a dostávat za to zaplaceno. Celkem v Moskvě strávil necelých osm let, naposledy jako dopisovatel HN.

Běloruský balíček:  https://www.obcankari.cz/edukacni-material-neprestavat-busit-do-zdi-belorusky-balicek

 

Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428

Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

PřílohaVelikost
Soubor Václav Moravec PPT1.4 MB
Letní škola
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky