Závislosti a duševní pohoda

Závislost na telefonu, závislost na internetu. Do jaké míry se týkají vašich žáků? Nechte je udělat si test, zamyslete se nad prevencí závislostního chování a využijte některý z tipů z prezentace, kterou vám nabízíme. A že jich tam je:)

Prevence patologického chování ani instruktáž v oblasti udržení a rozvoje duševního zdraví nemusí čekat, až se objeví pro daný měsíc jako položka v švp. S klidným svědomím je zařaďme například v exponovaném období, kterým může být třeba uzavírání klasifikace. Prezentace není výkladová, provede vás lekcí, ale můžete ji použít jen pro promítnutí vybraných odkazů. Například desetiminutová Jacobsonova progresivní svalová relaxace najde své uplatnění i po písemce z práva či ekonomie, že?

Na druhou stranu si jen těžko dovedu představit, jak s žáky v hodině cvičím - poslední slide prezentace sice odkaz na rozvcičku obsahuje, zajímavý je ale sám o sobě kvůli autorům a také kvůli lehké formě. V zdravém těle zdravý duch, ale zároveň je dobré žáky upozornit, že pokud se kvůli duševní nepohodě cítí fyzicky vyčerpáni, i jednoduché nenáročné protažení může splnit svou roli.

Návod ke aktivitě Čertův mariáš najdete rovněž v příloze (časová dotace cca 30 min).

Pokud byste lekcí procházeli celou, doporučuji využít pracovní list, který obsahuje obdobné otázky jako prezentace a umožní změnit dynamiku hodiny.

 

 

Klíčová slova:

závislost, prevence, duševní zdraví, netolismus, nomofobie

Doporučený věk:

11 +

Délka:

cca 45min x 2

Pomůcky:

PL, internet


Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001428
Název projektu: Letní škola
Financováno z prostředků ESF a hl. m. Prahy
Název programu: Operační program Praha - pól růstu ČR

 

Obrázky: 
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky