Argumentační mapy 1: argument jedné strany

Argumentace leží v srdci kritického myšlení. Cílem kritického myšlení ve zkratce je, abychom měli dobré důvody pro svá přesvědčení či přijímaná tvrzení. Důvody (premisy) pro tvrzení (závěry) vyjadřujeme právě ve formě argumentu. Žáci i ostatní lidé obecně mají však často obtíže argumenty pochopit a posoudit: co je vlastně tvrzeno, co jsou důvody, na kterých má tvrzení stát a zda důvody pro závěr jsou dobré a dostatečné.

Argumentační mapování je vizualizační pomůcka pro usnadnění porozumění, ale i tvorby argumentů. Argumentační mapování lze použít řadou způsobů. V této metodice se zaměřujeme na mapování argumentu jedné strany, ať už jde o argument, který nám někdo předkládá, nebo o argument, který tvoříme my sami. Dle toho, jak tento nástroj uchopíme, můžeme odhalit závěry a důvody, případná chybná vyvození (např. argumentační fauly), chybějící předpoklady, chyby ve vlastní práci nebo faktickou, hodnotovou, popř. konceptuální povahu premis.
Žáci by si měli odnést vědomí toho, že existuje vizualizační nástroj, který jim může usnadnit argumentaci ve vlastní (např. seminární) práci a její rozbor v práci cizí, dále pak ocenění toho, že argumenty jsou všudypřítomné a lze a stojí za to je rozebírat, že jsou důležité pro ně osobně. A v ideálním případě také návyk přemýšlet nad zdůvodněním přesvědčení a tvrzení. Trénováním argumentačního mapování se tak trénuje i (kritické) myšlení samotné.

 

Doporučený věk:
14-18

 

 

PřílohaVelikost
PDF icon arg-mapy1_metodika.pdf673.38 KB
PDF icon arg-mapy1_priloha.pdf1.1 MB
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky