Genocida Tutsiů ve Rwandě

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií státem organizované genocidy Tutsiú. Žákům aktivita zabere přibližně 45 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat najednou, ale mohou se k ní vracet.

Popis:
V této aktivitě se žáci seznámí s historií genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994. Na několika úryvcích ze svědectví přeživších a dalších svědků prozkoumají mechanismy, které vedly k masovému vraždění v kulturně i geograficky odlehlé zemi. Poté se zamyslí nad relevancí poznávání "cizích" genocid pro naší společnost a náš každodenní život.

Úvodní stránku aktivity "Genocida Tutsiů ve Rwandě" naleznete ZDE

Vzdělávací cíle
V této aktivitě žáci:
• získají povědomí o genocidě Tutsiů ve Rwandě
• zamyslí se nad mechanismem šíření nenávisti vůči vykontruovanému nepříteli - Tutsiům
• rozvinou si empatii díky práci se svědectvími pamětníků
• formulují svůj postoj prostřednictvím vlastní argumentace

Žákům můžete IWitness aktivitu zadat domů, nebo po zrušení karantény v počítačové učebně během výuky. Nebo ji ukažte studentům přímo v hodině přes dataprojektor.

Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity? Návod, jak s platformou IWitness naleznete ZDE

Vzdělávací aktivita využívá svědectví pamětníků, kteří přežili holokaust z databáze Archivu vizuální historie (VHA) spravovaný Univerzitou Jižní Kalifornie Shoah Foundation (USC SF).

Aktivita vznikla v rámci projektu "Proti xenofobii, rasismu a antisemitismu prostřednictvím svědectví" za finanční podpory EU v programu Práva, rovnost a občanství.

PřílohaVelikost
PDF icon Co je IWitness1.11 MB
cc by-nc-nd

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky