Jak volit v evropských volbách?

Z výzkumu Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik SYRI vyplývá, že „české učebnice zobrazují Evropskou unii, jejíž součástí jsme už dvě dekády, převážně pozitivně. Úlohy pro žáky jsou v učebních textech sice rozmanité, ale nepříliš analyticky zaměřené, a nevedou je tudíž ke kritické práci se zdroji informací. Vyplývá to z obsahové analýzy 22 učebnic a dalších didaktických materiálů pro oba stupně základních škol, kterou provedla Daniela Prokschová z Národního institutu SYRI a Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Výukové materiály by podle ní měly více vést žáky ke kritické reflexi a podpořit schopnost utvořit si na Evropskou unii vlastní názor.“
https://www.syri.cz/tiskove-zpravy/ucebnice-popisuji-eu-kladne-nerozvijeji-vsak-prilis-kriticke-mysleni-a-opomijeji-budouci-vyzvy

Aby nedošlo k mýlce. Ani výukový materiál, který nabízíme, přímo nepodporuje schopnost utvořit si na Unii vlastní názor, ale určitě přispívá k uvědomění si toho, co znamená být občanem s právem volit.

Čeká vás samostatné třídění informací se syntézou, formulování názorů a debata se spolužáky, vzdělávací kvíz s výstupem vyžadujícím kritické myšlení a možná, pokud žáci udrží pozornost a budou skutečně lekcí procházet, i nějaká ta změna, formování, výchova.


Proto neváhejte a pozornost žáků si klidně kupte jedničkami za práci. Myslím, že vzhledem k vyžadované koncentraci budou na místě.

K evokaci může posloužit kalkulačka Rozděleni Evropou https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/unikatni-vyzkum-vztah-k-evropske-unii-deli-ceskou-spolecnost-do-sesti-skupin_2402260500_jgr

Ke kritické reflexi role EU třeba přispěje třeba https://www.obcankari.cz/edukacni-material-jak-pomahame-eu-ukrajina (v odkazu pak naleznete proklik na další lekce s tématikou voleb).

 

 

 

Pokud Vám naše činnost dává smysl, prosím podpořte nás:
https://www.obcankari.cz/podporte-nas

Projekt je podpořený grantem Velvyslanectví USA v Praze.

Obrázky: 
PřílohaVelikost
Soubor pl1_jak_se_voli.docx1.59 MB
Soubor kdo_co_kde_jak_v_eu_pl2.docx1.59 MB
PřílohaVelikost
Soubor jak_se_voli_v_eu_1.pptx8.26 MB
Spolupráce s Americkou ambasádou
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky