Letní škola den - Co dál na Východě?

Den se zabýval situací na Ukrajině z různých perspektiv. Odkaz obsahuje přednášky, PPT, linky na balíčky k Ukrajině a k mediální výchově, zde naleznete lekce do hodin.

Andrej Poleščuk
Ukrajina a Bělorusko: https://www.youtube.com/watch?v=rl7LP3nMaa8&t=1s

Anotace:
Jak souvisí dění v Bělorusku se situací na Ukrajině? Kdo je Alexandr Lukašenko - kdy byl zvolen, jak utužoval svůj režim a jak se z něho nakonec stál diktátor? Tématem bude i přiblížení politických represí z roku 2020. Jaké jsou vztahy Lukašenka k Ruské federaci a konkrétně Vladimírem Putinem, ale i se Západem? Známe roli Běloruska po roce 2014 ( Minsk jako místo pro vyjednávání)? Jaká je role Běloruska v konfliktu a proč je Bělorusko považováno za agresora, ovlivní to vztahy mezi oběma zeměmi? Více o práci běloruských dobrovolníků, kteří bojují na straně Ukrajiny a následně o tom, proč se běloruské jednotky přímo nezapojily do konfliktu.

Dana Drábová
Od Černobylu k dnešku: https://www.youtube.com/watch?v=m6Xbvr9gw-c

Tomáš Forró
Reportáže z Donbasu (on-line) : https://www.youtube.com/watch?v=eht27xT9xMk

Tomáš Forró je nezávislý reportér, který se zabývá konfliktními a krizovými oblastmi na celém světě. Tři roky působil v bojové zóně na východní Ukrajině, a to na územích kontrolovaných separatisty – jako jediný západní novinář, který tam nepracoval pro ruskou propagandu. Na online střetnutí poví o svojí cestě válečnou Ukrajinou dva týdny po rozpoutání konfliktu. O co se
bojovalo na začátku a o co se bojuje nyní, proč je to tak a proč Ukrajina ani po skončení války nebude nikdy tím stejným místem, jako jsme ji znali?

Václav Černohorský
Veřejnoprávní novinář na Ukrajině (pravděpodobně on-line): https://youtu.be/piPQ1oWuGN0?t=1

Anotace: Jakým způsobem novinář veřejnoprávního média připravuje spoty ze zahraničí? Z konfliktů? Z Ukrajiny? Jaké hodnoty ctí? Jak shání informace, jak si je ověřuje?

Balíčky:

BALIČEK 1 - Vzdělávací balíček Ukrajina a Rusko


BALÍČEK 2 - Být novinářem v....

PřílohaVelikost
PDF icon jaderna_velmoc.pdf3.94 MB
Letní škola
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky