Trestní právo: Jak trestáme?

Lekce vychází z přednášky Jakuba Drápala, který vystudoval kriminologii na Cambridge a dnes se zabývá tresty a trestní politikou.
Často zažíváme zhrození nad výší nějakého trestu nebo naopak na dostatečném nepotrestání nějakého druhu chování. Zaplní se titulní stránky, u piva je co řešit a lidé cítí, že prožívají spravedlivé rozhořčení. Jenže je tohle ta debata, kterou máme vést, tzn. hádat se pouze o výši trestu? Nedlužíme si taky debatu, kde budou padat následující otázky:
Jak jsou školeni soudci při ukládání trestů?
Proč jsou u nás tak velké rozdíly v rozsudcích za stejné trestné činy mezi jednotlivými soudci? Proč se někdy uděluje za stejný trestný čin podmíněný a jindy nepodmíněný trest? Jak pracovat s trestní minulostí? Jak pracovat s vězni ve výkonu trestu? Jaké mít nároky na bachaře? Jak systémově efektivně pomáhat vězňům (ve vězení i po propuštění), aby se nám nevraceli do výkonu trestu? Jak uvažovat o účelu trestu? Jak získávat data k měření efektivity trestu?

Žáci se na chvíli stanou sami soudci. Budou spolurozhodovat od osudech lidí, případy se zakládají na skutečných událostech. Musí vynést a odůvodnit rozsudek, přemýšlet o účelu trestu.

Přejeme Vám plodnou debatu s Vašimi žáky. V případě, že byste potřebovali podporu odborníka, vřele doporučujeme přednášku:

Jakub Drápal: Jak trestáme?
https://www.youtube.com/watch?v=PUnh6HM_1aw


Jakub Drápal vystudoval práva v Praze a kriminologii v Cambridge. Působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a Ústavu státu a práva Akademie věd ČR; v současné době působí jako post-doc na Univerzitě v Leidenu. Zabývá se ukládáním trestů, trestní politikou a
vězeňstvím, přičemž se zaměřuje zejména na země postkomunistické Evropy. Takřka všechny články, které napsal, jsou volně k dispozici na jeho webu: https://sites.google.com/view/jakub-drapal
Jakub Drápal je také spoluautor aplikace: https://jaktrestame.cz/

 

S přáním úspěšného a inspirativního vyučování,
Pokud Vám naše činnost dává smysl, prosím podpořte nás:
https://www.obcankari.cz/podporte-nas

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám.

 

YouTube video: 
Jakub Drápal: Jak trestáme?
Jakub Drápal: Jak trestáme?
PřílohaVelikost
PDF icon PL 1 - Novák2.77 MB
PDF icon PL 1 - Kopecká 2.91 MB
PDF icon PL 2231.95 KB
PDF icon PPT k přednáškce1.2 MB
PDF icon Jak trestáme - metodika295.13 KB
Rozvoj občanského vzdělávání na ZŠ a SŠ

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky